Yorglass, camın ‘yansımasında’ sürdürülebilir bir geleceği ortaya koyuyor

Dünyanın sürdürülebilir geleceği için ekolojik bir perspektif benimseyen cam endüstrisinde üretim uygulamaları her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Cam endüstrisinin sürdürülebilir gelecekteki stratejik konumuna dikkat çeken Yorglass Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Semavi Yorgancılar, “Temiz üretim tekniklerinin uygulanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve kaynak verimliliğinin optimize edilmesi gibi konular cam endüstrisinin öncelikleri arasında yer alıyor. Cam, döngüsel ekonomi için bulunmaz bir nimet. Ham madde olarak dönüşüm, verimlilik ve tasarruf konularında çok yüksek bir değere sahip olan camın sonsuz yaşam döngüsünü tüm dünyaya göstermek adına çalışmalarımızı soluksuz sürdürüyoruz.” dedi.

Cam dünyasının global ve güvenilir tedarikçisi Yorglass; geliştirdiği çözümler, kullandığı yöntemler ve imza attığı projelerle faaliyetlerini sürdürülebilirlik çerçevesinde yürütüyor. Cam endüstrisinin sürdürülebilir gelecek için çok stratejik hatta lokomotif bir rol üstlendiğini vurgulayan Yorglass Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Semavi Yorgancılar, camın yalnızca döngüsel ekonomi modellerinin bir girdisi değil, geleceğimizin merkezinde olacağını söyledi.

“Camı geri dönüştürerek yeni istihdam alanları yaratabiliriz”

Camın geri dönüştürülmesi, işlenmemiş malzemelerden cam üretilmesine kıyasla enerji tüketimini, sera gazı emisyonlarını ve atık oluşumunu önemli ölçüde azalttığına değinen Yorgancılar, “Cam sektörü; geri dönüşüm oranlarını artırmak, toplama sistemlerini iyileştirmek ve geri dönüştürülmüş cam için yeni uygulamalar keşfederek işlenmemiş ham maddelere bağımlılığı azaltmak için yeni yollar geliştiriyor. Böylece doğal kaynakları koruyabilir ve ham madde çıkarımını azaltabilir, döngüsel ekonomi içinde yepyeni fırsatlar yaratabiliriz. Geri dönüştürülmüş cam ürünlerinin toplanması, tasnif edilmesi, işlenmesi ve üretilmesi dahil olmak üzere geri dönüşüm sürecinin çeşitli aşamalarında istihdam fırsatları oluşturabilir. Bu noktada sektörümüz canla başla çalışıyor” ifadelerinde bulundu.

Döngüsel ekonomi içinde verimli geri dönüşüm sistemi kuruyor

Tüm işletmeleri sıfır atık belgesi almış bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürülebilirlik çerçevesinde yürüttüklerine vurgu yapan Semavi Yorgancılar, ‘’Daha yaşanabilir bir dünya için camın stratejik önemine inanıyor ve çalışmalarımızda sürdürülebilirliği ön planda tutuyoruz. Enerji verimliliği ve çevreye olan etkilerini son derece önemsiyor, bu kapsamda karbon emisyonlarını düşürmek için sürdürülebilir bir şirket kültürü benimsiyoruz. Çünkü yüksek oranda geri dönüştürülebilir bir malzeme olan camın döngüsel ekonomi içindeki önemini biliyoruz’’ dedi.

Camın teknolojik, sürdürülebilirlik ve ekonomik boyutlarını öne çıkarıyor

Yorgancılar; sürdürülebilirlik kapsamında yürüttükleri çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Analizörler ile hat bazında bütün üretim tesislerimizde enerji takibi yapıyor, müşterilerimize ürün kodu bazında enerji tüketimlerini raporluyoruz. Üretim tesislerimizde kirliliğin ve atıkların azaltılması, materyallerin geri dönüşümü, yeniden kullanımı ve bertaraf edilmesi konuları için çalışmalar yapıyoruz. Bazı fabrikalarımızın çatılarını birer solar panel tarlası haline dönüştürerek karbon emisyonunu önemli ölçüde düşürmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Bilim Temelli Hedefler çerçevesinde 2032 yılında karbon emisyonunu yüzde 50 azaltmayı, 2050 yılında ise net sıfır hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilirliğiyle öne çıkan Safe Sky, Yorboard ve enerji tasarrufunda yüksek sonuçlar veren ticari camlarımızdan solar panel camlarımıza kadar birçok noktada camın sürdürülebilirliğini tüm dünyaya göstermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca bir ileri dönüşüm projesi olan YUDA Cam Kaykay ile endüstriyel üretimde fire olan malzemenin değerli ürünler için ham madde olabileceğini açıkça ortaya koyuyoruz. Bu noktada şunun altını çizmek isterim ki, geri dönüşümün hem bireysel olarak hem üretim firmalarının yapması gereken bir gereklilik olduğu unutulmamalı. Özellikle de döngüsel ekonomiyi destekleme kapsamında üretimde ileri dönüşüm prensiplerine mutlaka yer verilmeli, sektör ve bireyler konuyla ilgili teşvik edilmeli. Biz tam da bu hassasiyetle ve amaçla şirketimizin ilk B2C ve ileri dönüşüm ürünü olan YUDA Cam Kaykay’ı hayata geçirdik.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*