En iyi köpek saldırısı filmleri

6. DOBERMAN PATROL – ABD – 1973

Aslında bir TV filmi. Kısıtlı bütçesi ve ucuz prodüksiyonu yine de tıkır tıkır işleyen bir gerilime sahip olmasını engellemiyor filmin.

Boşandığı karısı başka bir ülkeye gideceğinden, çok sevdiği kızından da ayrılmak üzere olan adam bu dert yetmezmiş gibi; bir de büyük bir mağazanın tuvaletinde bayıltılıp, soyulur.

Kendinde geldiğinde ise, gece mağazayı korumakla görevli 5 tane doberman köpeği ile korkunç bir kovalamaca oyunu oynamak zorunda kalır.

5. THE PACK – ABD – 1977

Robert Clouse’un yönettiği filmin en korkunç yanı, film boyunca birçok insanı öldüren vahşileşmiş köpek sürüsünün yarattığı dehşet değil.

Bundan daha dehşet verici olan bu köpeklerin nasıl vahşileştiği. Söz konusu adaya tatile gelen vicdansızlar, köpeklerini bırakın yanında götürmeyi ya da bir barınağa terk etmeyi; boyunlarından bağlayarak ormanda ölüme terk ederler.

Bu köpekler de kendilerini kurtarıp, canavarlaşarak ortaya diken üstünde seyredeceğiniz bir hikâye çıkarırlar.

4. CUJO – ABD – 1983

Yönetmen Lewis Teague’nun Stephen King’in romanından farklı bir sonla bitirdiği film, bu değişiklikten biraz zarar görüyor.

Yine de dünya tatlısı ama devasa bir St. Bernard cinsi köpeğin kuduz kaptıktan sonra dönüştüğü ölüm makinesi ile ölümcül bir mücadeleye giren annenin çaresizliğinin hemen aynı oranda hissediyorsunuz.

3. WHITE DOG – ABD – 1982

Samuel Fuller ustanın ırkçı biri tarafından sadece siyahilere saldıracak şekilde eğittiği köpeğin bu şartlanmasının yıkılmaya çalışılmasının anlattığı gerilim dolu drama.

Vahşi bir köpeği metafor olarak kullanarak, aslında ırkçılığın nasıl saf kötücül bir kavram olduğunu anlatıyor film bize.

Romain Gary’nin romanından uyarlama.

2. BAXTER – FRANSA – 1989

Jerome Boivin tarafından yönetilen hınzırca komik korku filmi herhalde dünyanın en komik katil köpek filmidir.

Beyaz bir boğa terrieri olan Baxter’ın kendi konforu için insanları nasıl kullanıp, gerektirdiğinde de yolundan çekilmelerini sağladığı film, çok özgün bir yapıya sahip.

1. BEYAZ TANRI – MACARİSTAN – 2014

Hem bu listenin, hem de en iyi köpek filmleri listesinin başına yakışacak kadar iyi bir gerilim-drama.

Gerilim-korku öğeleri kadar, sizi ağlatabilecek dramatik sahneleri de olan, Avrupa sinemasının yüz aklarından olan filmi Kprnel Mundruzco yazıp, yönetmiş.

Köpeğini yanında tutmaya çalışıp, bunu başaramayan boşanmış bir aile çocuğu 13 yaşındaki Lili ile köpeği Hagen’in eşsiz hikâyesi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*