Toz torbasız hepa filtreli süpürgeler artık tercih sebebi olmuş durumda

Atılgan Servis CEO’su Ali Bilal Akman

Türkiye süpürge pazarına dair genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Elektrikli süpürge piyasasında, 90’lardan günümüze baştan sona değişiklikler olduğunu gözlemliyoruz. Birkaç ithal markanın hüküm sürdüğü günlerden, çoğunluğu yerli üretimler ve yerli markalar olan süpürgelerin piyasada daha fazla görünür olduğuna şahit oluyoruz. Bana göre yerli markalarımızın, fiyat performans olmak ürünleri yerine premium pazara talip olması gerektiğini düşünüyorum.

Süpürge alanında satış sonrası hizmetler ve servis konusunda yeterli hizmet sunuluyor mu sizce?

Müşteriler için gereken kalitede teknik servis hizmeti sağlanamıyor. Ana sebep, şirketlerin müşterileri için servis istasyonlarından satın aldığı hizmetin doğru fiyatlandırılmaması. Kaliteli hizmet talep eden üretici veya ithalatçı maliyet hesaplarını yapabilecek yetenekte teknik servis müdürlerini görevlendirmeli. Doğru fiyatlandırmalar ile her lokasyonda, doğru servis sağlayıcılar ile ortaklıklar kurmalı, kazan kazan politikasını benimsemelidir. 

Tüketiciler daha çok hangi süpürgeleri tercih ediyor bunun sebebi nedir?

Gördüğüm kadarı ile bölge bölge değişmekle birlikte toz torbasız hepa filtreli süpürgeler artık tercih sebebi olmuş durumda. Tüketiciler artık süpürgeler için edinme maliyeti yanında kullanım / işletme maliyetlerini de hesaplıyor. Bir diğer önemli etken ise garanti politikalarının büyük rol oynaması.

Tüketiciler en çok hangi arızalar için başvuru yapıyor? Hangi tür süpürgelerde daha çok arıza çıkıyor?

Elektrikli süpürgeler için gelen arıza taleplerinin büyük çoğunluğu kullanıcı hatası kaynaklı oluyor. Çok karşılaştığımız hatalara örnek olarak şunlar verilebilir;

* Özelliğini kaybetmiş ve genişlemiş elektrik prizlerine takılan süpürge fişleri oluşan ısı sebebi ile arıza yapabiliyor hatta yangınlara sebep olabiliyor.

* Fişi prizden çıkartma esnasında kablodan tutarak çektikleri için ısınmış olan kablolar kopabiliyor.

* Aksesuarlar darbelere dayanıklı olmasına rağmen zemin aparatlarında ve emiş uçlarında kırılma çok sık karşılaştığımız bir durum.

* Toz torbalı veya toz hazneli süpürgelerde en çok hazne veya torba dolduktan sonra kullanıma devam edildiğinde filtrelerin de bozulduğuna şahit oluyoruz.

Süpürge kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sorunların önüne geçebilmek için kullanıcı bakımları zamanında yapılması gerekir. Bu konuların satıcılar tarafından işlenmesi en doğru sonuçları doğuracaktır.

* Hazne veya toz torbası her kullanımdan önce doluluk kontrolu yapılmalı 

* Motor toz koruma filtreleri mutlaka temiz olmalı

* Motor çıkışındaki toz veya hepa filtreler mutlaka temiz olmalı

* Makine vakum hortumu emiş tüpleri ve zemin aparatları tıkanıklık kontrolu yapılmalı

*Sulu veya ıslak kuru süpürgelerde kullanım sonrasında temizlikleri yapılmalı ve tamamen kurumadan makine istasyon haline alınmamalı 

*Halı ve koltuk yıkama özelliği olan süpürgelerde kimyasal haznesi boşaltılmalı deterjanlı su bırakılmamalı ve her kullanım sonrası hazneye muhakkak duru su konularak pompa içerisinden birkaç dk temiz su geçirerek deterjan kalmaması sağlanmalı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*