Kadınlar internete, erkekler berberine güveniyor

Dünyanın tanınmış elektrikli kişisel bakım ürünleri markası Remington’ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre; pandemiden kalan bir alışkanlıkla kadınlar da erkekler de kuförlerinden uzaklaştı. Saçlarıyla kendisi ilgilenen kadınların aylık yaptığı harcama yaklaşık 500 TL. Erkeklerse kaliteli bir tıraş deneyimi için çok fonksiyonelli tıraş makinelerine harcama yapmaktan kaçınmıyor.

remington saç bakım aletleri

Remington Türkiye, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye genelinde kadın-erkek toplam 650 kişiyle kişisel bakım üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Çarpıcı verileri ortaya koyan araştırma gösteriyor ki; pandemi sayesinde birçok konuda olduğu gibi saç ve sakal bakımı konusunda da uzmanlaştık. “Kuaföre hiç gitmiyorum” diyen kadınların oranı %45 olurken, ayda en az 5 defa kuaföre uğruyorum diyenlerin oranı sadece %15. Erkeklerde ise berber kültürü tamamen değişti. Türk erkeklerinin %68’i tıraşını evinde yaptığını belirtiyor.

Türk kadını düz saçı seviyor; en fazla düzleştirici satın alıyor

Araştırma sonuçlarına göre kadınlar saçlarını en fazla düz olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Düz saçı seviyorum diyenlerin oranı %69. İkinci sırada ise dalgalı cevabı geliyor. Bu nedenle kadınlar en fazla saç düzleştiricisi satın almayı tercih ederken, saç maşası ikinci sırada yer alıyor. Öte yandan kadınların sadece %27’si saç şekillendirmek için kurutma makinesi kullanıyor.  Saçını evde kendi cihazıyla şekillendiren kadınlar, sahip oldukları cihazlarla adeta aşk yaşıyorlar. Saç şekillendiricimden asla vazgeçmem diyenlerin oranı %58. Kadınların %70’i saçlarını yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutmayı tercih ederken, kurutma makinemi asla değiştirmem diyenlerin oranı da %79.

Erkekler için para değil, dayanıklılık önemli

Türk erkeklerinin yüzde 72’si tıraş makinesini geleneksel bıçaklara tercih ettiğini söylüyor. Araştırmaya katılanların %55’i çok fonksiyonlu ürünlerden yana. Tıraş makinesi alırken dayanıklı bir ürün olmasına da dikkat ediyorlar (%70). Fiyatı önemli diyenlerin oranı sadece %10. Çünkü araştırmaya katılan erkeklerin çoğu sakallarının sert (%81) ve sık (%71) olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, ürünün dayanıklı olması önem kazanıyor. %22’si ise yılda en az bir kez makinemi değiştiririm diyor.

Kadınlar internete, erkekler berberine güveniyor

Tercihini kuaförü yerine kendi saç şekillendiricisinden yana kullanan kadınların yarıdan fazlası (%52) internetteki kaynaklara güveniyor. Kadınlar, saç modelleri için en fazla ünlüleri takip ederken, %53’ü takip ettikleri ünlülerin saçlarından ilham aldığını belirtiyor. Erkekler ise kadınların aksine sakal modelleri için ünlüleri takip etmiyor (%71). Yüzde 70’i sakalının şekline kendisi karar veriyor.  Kadınlar saçları için internette araştırma yaparken erkekler sık gitmese de en çok berberlerine güveniyorlar (%72). Ayrıca sakal bakımlarıyla ilgili yeterince bilgi sahibi olduklarına inanıyorlar (%67).

Kadınlar, erkeklerden daha özenli

Araştırmaya katılan kadınların %59’u saçlarından memnun olduğunu dile getiriyor. Dışarıya çıkmadan önce saçlarını şekillendirmek için ayna karşısına geçenlerin oranı %67. Araştırmaya katılan tüketicilerin %65’i saçları için vaktinin en az 15 dakikasını ayna karşısında harcıyor. Bir saatten fazla saçıyla uğraşan kadınların oranı ise yalnızca %5. Saçına önem veren kadınlar, haftada en az 2-3 kez saçlarını yıkıyor. Kadınların tamamı, saçlarında yılda en az 1 kez değişiklik yaptığını ya da yapmak istediğini belirtiyor. Her gün tıraş olurum ve bu konuda çok hassasım diyen erkelerin oranı ise sadece %23. Katılımcıların %45’i haftada bir gün tıraş olmak benim için yeterlidir diyor. Çünkü araştırma gösteriyor ki; Türk erkekleri en çok kirli sakal kullanıyor (%55).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*