Kullanıcılar artık daha sofistike lezzetler bekliyor

Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı / CMO Duygu Badem

Kahve makinası sektörü pazarında, 2021 yılına göre, son aylarda yaşanan küçülmenin sizce sebepleri nelerdir?

Kahve tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerde ilk üçte yer alıyor. Tüm dünyada asırlardır tüketilen, ülkemizde de 16. Yüzyıl itibariyle tüketilmeye başlayan ve geldiğimiz noktada her eve giren, restoran ve kafelerin menülerini süsleyen kahve popülerliğini artırmaya devam ediyor. Global zincirlerin Türkiye pazarına girmesiyle birlikte kahve tüketim alışkanlıklarımız da değişti. Yeni nesil kahveler, farklı ülkelerin demleme alışkanlıkları ülkemizde de uygulanmaya başladı.

Gelişen teknoloji ev ve iş yerlerindeki kahve demleme alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu gelişmeyle birlikte ev tipi dediğimiz kahve makineleri ev ve iş yerlerinde daha fazla yer almaya başladı. Kimi yaşam alanlarında birden fazla kahve makinesine rastlanır oldu. Özellikle pandemi döneminde her birimiz evimizin baristaları olduk. Gelişen teknolojiyle birlikte becerileri artan kahve makineleriyle gelenekselden yeni nesil kahvelere kadar çok çeşitli kahveleri evde yapmak daha da kolaylaştı. Pandemi sonrası evlerde geçirilen zamanın artması, uzaktan ve hibrit çalışma modelleriyle evlerin ofislere dönüşmesi ev tipi kahve makinelerine talebi artırdı.

Pandemi döneminde evdeki ihtiyaçlarla birlikte kahve makinesi pazarındaki artış hızı, pandemi ertesinde yer yer yavaşladı. Ancak burada yalnızca pazarın büyüme hızında kısmi yavaşlamalar olduğunu söyleyebiliriz. Kahve içme alışkanlıklarının artarak, günün önemli ritüellerinden olmasıyla birlikte Vestel olarak biz, kahveye duyulan bu ilginin artacağını ve dolayısıyla bu alana yönelik pazarın istikrarlı büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz. Çünkü kahve zevkimiz çeşitleniyor ve her zevke hitap edecek ürünler de farklılaşıyor.

Genel bir pazar değerlendirmesi yapabilir misiniz?

Kahve makinesi sektörü her geçen gün büyüme ve gelişmesini sürdürüyor. Tüketicimizin evlerinde yeri ayrı olan Türk kahvesi makinelerinden filtre kahve makineleri ve yeni nesil kahve makinelerine kadar çeşitli ürünler piyasada yer alıyor. Kahve alışkanlıklarının da artmasıyla birlikte kahve makinesi pazarı da büyümesini sürdürüyor. Bizimle birlikte birçok yerli markanın da bu alana yatırımı ve çalışmaları olduğunu bilmek bizleri mutlu ediyor.

Marka olarak bu alana ne tür yatırımlar yapıyorsunuz?

Vestel olarak kahveye ve kahve kültürüne çok önem veriyor, tüketici beklentisinin de üstünde ürünlere ve öncü hizmetlere imza atıyoruz. Tüketicilerimizin kahve sevgisini bir yolculuk olarak tanımaya gayret ediyor, bu yolculuğun her anına da dokunmak istiyoruz.

Geleneksel Türk kahvesi lezzetini yaşatan modellerimizden, taze öğütülmüş filtre kahveye, yine taze öğütülmüş çekirdekten espresso bazlı kahve zevkini yaşatan modellere kadar tüketicilerimize birçok farklı seçenek sunuyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni ve farklı kahve makinelerimizi de kahve severlere sunmaya hazırlanıyoruz. Kahve makineleri dışında, kahve severler için bir projeye de imza attık. Kahve.com iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz kahve aboneliği kapsamında kahve tutkunları abonelik ile Vestel filtre kahve makinelerini teslim aldıktan sonra, Kahve.com aracılığı ile her ay düzenli olarak 500 gr kahve ile buluşuyor. Vestel’in sunduğu 4 farklı abonelik seçeneğinden kendilerine en uygun olanını seçerek; 12 ay boyunca kahve.com’daki, 20’den fazla ülkenin farklı yörelerinden gelen 70’den fazla nitelikli kahve çeşidiyle Moliendo Finest Coffee markalı taze kavrulmuş kahvelerle lezzetli ve keyifli bir kahve deneyimi yaşama imkanı buluyor.

Tüketiciler daha çok hangi ürünlerinize ilgi gösteriyor? Kahve makinelerinde nasıl farklılaşıyorsunuz?

Biz hem geleneksel Türk kahvesi makinelerinde hem filtre kahve makinelerimizde hem de espresso makinelerimizde öncelikle tüketicilerimizin lezzet konusundaki beklentisini tam anlamıyla karşılayabilmek için çok çalıştık ve bunu başardık. Lezzet tarafındaki iddiamıza ek, ürünlerimizin tasarımıyla da iddialıyız. Türk kahvesi makinelerinde farklı mutfaklarda kullanıma uygun ve günümüzün trendleriyle uyumlu renk seçeneklerimiz öne çıkıyor. Ürünlerimiz aynı zamanda kolay kullanımlarıyla farklılaşıyor; hem ürün tasarımında hem de ekipçe sabah akşam titizlikle çalıştığımız kullanım kılavuzlarında kullanıcı dostu yaklaşım en önemsediğimiz konuların başında geliyor. Özellikle adını Vestel Taze Filtre Kahve Makinesi koyduğumuz çekirdek öğütme özellikli filtre kahve makinemiz ile kendi damak zevkinize uygun kahvenizi kolayca demleyebiliyorsunuz. Yani bir anlamda makine size değil, siz makineye hükmediyor ve kendi damak lezzetinize göre kahvenizi hazırlıyorsunuz.

Kahve pazarında önümüzdeki dönemde trendler nasıl olacak?

Kullanıcılar artık daha sofistike lezzetler bekliyor; içtikleri kahvenin çekirdeğinin kökeninden tutun, kavrulma, öğütme ve demleme aşamalarının en ideal şekilde gerçekleştiğinden emin olmak hatta bunları deneyimlemek istiyor. Tüketiciler öğreniyor ve bilgileri paralelinde beklentileri artıyor. Biz de Vestel olarak bu trendin çok önceden beri farkındayız ve ürün gamımızı buna göre şekillendiriyoruz. Bunun yanında kullanımda pratiklik arayan tüketicilerimize uygun modeller sunuyoruz. Türk kahvesinde gittikçe artan lezzet beklentisine, Vestel Sade Türk Kahvesi Makinesi modellerimizdeki ağır pişirme özelliğiyle karşılık veriyoruz. Granül kahve tüketicilerinin pratiklik ihtiyacını, kahve için özel seçeneği bulunan dijital su ısıtıcı modelimizle karşılıyoruz. Vestel Taze Filtre Kahve Makinesi ile tüketicinin kendi damak tadına uygun filtre kahve demlemesine destek oluyor, Espresso makinelerimizle espresso bazlı kahve keyfini tüketicilerimize sunuyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*