HEPA filtreli ürünlerimiz, dikey süpürgelerimiz bu dönem en çok tercih edilenler arasında

“2012 yılından itibaren bu süpürge tipleri arasından en çok tercih edileni toz torbasız silindir süpürgelerdir. Tüketiciler mümkün olduğunca toz torbası, hava filtresi gibi aksesuarların ek masrafından kaçınmaya çalışmaktadır, bunun sonucunda ise toz torbasız süpürge pazarının arttığını gözlemliyoruz.”

Miele Ürün Müdürü Derya Şirin Ateşli 

Türkiye süpürge pazarından kısaca söz eder misiniz? Adet, ciro, pazar payları vb. alanlarda pazarın durumu ve büyüklüğü nedir?

2019 yılında Türkiye’deki süpürge pazarının adetsel olarak %9 oranında küçüldüğünü, satış adetlerinin ise 2018 yılında 2,8 milyon iken 2019’da 2,6 milyona düştüğünü gözlemliyoruz. Öte yandan ciro olarak farklı bir senaryo söz konusudur. 2019 yılında 2,2 Milyar TL ciro elde edilerek bir önceki yıla göre %18 oranında artış gerçekleşmiştir. Bunun başlıca sebebinin ise döviz kurlarında yaşanan dönemsel ani artışlar oluşturmaktadır.

Firma olarak süpürge pazarındaki konumuzdan bahseder misiniz?

Miele premium süpürge segmentinde geniş ürün yelpazesi ile dünyada 90, Türkiye’de ise 20 yıldır tüketicilere hizmet veren köklü bir markadır. Türkiye’deki yaygın servis ağımızla verdiğimiz hizmet ve Miele süpürgelerinin sahip olduğu yüksek kalite sayesinde pazar ortalamasının üzerinde bir talebi karşılamaktayız. Miele cihazlarının kalite ve güvenilirliği bağımsız ürün testlerinde de büyük bir övgü almaktadır. 2005 yılından beri, dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan karşılaştırma testlerinde Miele elektrikli süpürgelerin 60’ın üzerinde birinciliği bulunmaktadır.

Ev temizliği için etkin olan en çok hangi süpürge çeşidi tercih ediliyor?

Süpürge tiplerini; torbasız silindir, torbalı silindir, kablolu dikey süpürge, kablosuz dikey süpürge, halı yıkama, robot süpürge ve diğerleri olarak ayırabiliriz. 2012 yılından itibaren bu süpürge tipleri arasından en çok tercih edileni toz torbasız silindir süpürgelerdir. Tüketiciler mümkün olduğunca toz torbası, hava filtresi gibi aksesuarların ek masrafından kaçınmaya çalışmaktadır, bunun sonucunda ise toz torbasız süpürge pazarının arttığını gözlemliyoruz. Ek olarak süpürgelerin toz temassız olması ise en önemli detaylardan birini oluşturmaktadır. Miele’nin Reddot & Focus Open ödüllerine sahip Vortex teknolojisi; yüksek çekiş gücü, optimum temizleme performansı ve özellikle toz haznesini boşaltırken sunduğu hijyenik yüksek standartlara sahip süpürgeleri bu pazara yeni bir soluk kazandırmıştır.

Bebekli aileler, alerji ve astım hastası bulunan evler, evcil hayvan besleyen aileler ne tür süpürgeler tercih ediyorlar, etmeliler?

Miele süpürge modelleri arasından en çok “Allergy” ve “Cat&Dog” modelleri tercih edilmektedir. Allergy modellerimiz de bulunan HEPA filtresi, en ince toz partiküllerini %99,99 oranında hapsetmektedir. Oda havasını temizlemesinden dolayı alerjisi olanlar ve bebekli aileler için doğru tercih olmaktadır.

Cat&Dog modellerimiz ise özellikle evcil hayvan besleyen aileler tarafından tercih edilmektedir. Turbo başlığı sayesinde döner fırçası halılara işlemiş olan tüyleri derinlemesine temizlerken, Karbon filtresi ise toz torbasına çekilen tüylerin odaya yayabileceği kötü kokuları hapsetmektedir. Böylece temizlenen alan hem partiküllerden hem de kötü kokulardan arındırılmış ve korunmuş olmaktadır.

Şarjlı süpürge pazarındaki trend ve son durum nedir? Buradaki gelişmelerle kablolu süpürge pazarı sizce bitiyor mu?

Türkiye’de 2019 yılında bir önceki yıla göre sadece bu süpürge tipinde %40 oranında bir artış söz konusu. Ancak silindir ve kablolu süpürgelerin yok olacağını düşünmüyoruz çünkü dikey ve kablosuz süpürgeler, özellikle büyük metrekareli iki ve daha fazla katlı evlerde, genellikle evin ikinci süpürgesi olarak tercih edilmektedir. Öte yandan şarjlı dikey süpürgelerin kullanımında güç ünitesi üstte olan modellerde süpürgenin ağırlığı doğrudan el bileğine yöneldiği için bileğiniz yorulmaya başlayabiliyor. Miele olarak kullanım kolaylığı sağlayan Triflex HX1 ürünümüz ile dikey ve kablosuz süpürge pazarında dünyada tek 3’ü 1 arada konseptini sunuyoruz. Güç ünitesi isterseniz altta, isterseniz üstte hatta solo el süpürgesi olarak konumlandırabiliyorsunuz. Bu sayede tüketicilerimizin her talebine karşılık vermeyi amaçlıyoruz.

Halı yıkama makinesi hala üretiliyor ve kullanılıyor mu?

Halı yıkama makineleri hala üretiliyor olsa da pazar paylarında muazzam bir düşüş gözlenmektedir. Bunun sebebi halıfleks uygulamalarının hijyenik olmamasıdır.

Sulu süpürge ürünleri halen tercih ediliyor mu?

Günümüzde sulu süpürgeler artık tercih edilmemektedir ve pazar payları yok denecek kadar azdır. Hijyenik olarak da tavsiye edilmemektedir.

Pandemi ile birlikte tüketicilerin süpürgelere olan eğilim ve bakış açıları da değişti. Tüketicilerin merak ettiği sorular ve bu alandaki trendler nelerdir?

Miele olarak yıllardır bizimle birlikte anılan; kalite, dayanıklılık ve hijyen gibi unsurlar bu dönemde daha da önem kazanmıştır. HEPA filtreli ürünlerimiz, dikey süpürgelerimiz bu dönem en çok tercih edilenler arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*