Kahveye olan ilgi ve kaliteli kahve arayışı artıyor

Dünyanın en büyük beyaz eşya ve küçük ev aletleri üreticilerinden biri olan Siemens, tüketicilerine kahve makineleri alanında da farklı ve inovatif ürünler sunmaya devam ediyor. Tam otomatik kahve makineleri ve filtre kahve makineleriyle her kahve keyfine uygun olacak ürün portföyüne sahip olduklarını söyleyen Siemens Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Ekin Sarfati, sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojiyi odağına alan bir marka olduklarının altını çizdi. Sarfati ile Siemens kahve makinelerini konuştuk.

Küçük ev aletleri sektöründe kahve makineleri kategorisinin son dönemdeki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kahve yüz yıllardır sevilerek tüketilen içeceklerin başında geliyor. Son yıllarda önce uluslararası kahve zincirlerinin pazara girip farklı kahve türlerini sevdirmesi; ardından da üçüncü nesil olarak adlandırılan butik kahvecilerin yaygınlaşması, bu içeceği ülkemizde de hiç olmadığı kadar popülerleştirdi. Kahveye dair bilgi ve kültür yaygınlaştıkça tüketicilerin kahve ile arasındaki bağ güçlendi ve kahveye dair beklentileri de farklılaşmaya başladı.

Kahve sosyalleşmenin, paylaşmanın bir göstergesi olarak hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmaya devam ediyor. Günlük hayatımızın içindeki koşturmalı işlerimizin arasına giren küçük molalarımızda, iş yerlerimizde ya da evlerimizde sohbetlere eşlik ediyor. Kahve, aynı zamanda gençlerin arkadaşlarıyla buluştuklarında, birlikte vakit geçirmenin tadını çıkarırken, farklı lezzetlerini denemekten mutlu oldukları bir keyif. Yeni alışkanlıklarımız ve yeni lezzetlere açık olmamız nedeniyle de devamlı gelişen bir sektör aslında.

Pazara dair ve son dönemdeki gelişime ait bilgiler alabilir miyiz?

Kahveye olan bakış açısı ve yaklaşım değiştikçe buna paralel ürün pazarında da hızlı bir değişim olduğu gözlemleniyor. En çok alışkın olduğumuz Türk kahvesi pazarı büyümeye devam ederken bunun yanında filtre kahve ve tam otomatik espresso makineleri pazarında da hızlı bir büyüme söz konusu. Küresel kahve zincirlerinin Türkiye’ye gelmesiyle büyümesi hızlanan sektörde tüketimin eve kayması, kahve makineleri pazarının büyümesini sağladı. Bilinçlenen tüketici, kendi kişiselleştirilmiş kahve deneyimini yaşamak,dilediği çekirdek ile, dilediği aromada ve ev konforunda kahve keyfine ulaşmak istiyor.

Şirket olarak kahve kategorisinde yer alan ürünleriniz nelerdir?

Siemens Ev Aletleri olarak EQ tam otomatik kahve makineleri ve filtre kahve makineleriyle her kahve keyfine uygun olacak ürün portföyüne sahibiz. Bu da yılların deneyimi, araştırma ve geliştirmeye güçlü bağlılığımızın bir sonucu.

Siemens yeni nesil kahve keyfini EQ serisi tam otomatik kahve makineleri ile yaşatıyor ve kahve anlarını zenginleştiriyor. EQ modellerinin sunduğu hassas aroma teknolojisi iAroma, her fincanından maksimum tat almayı sağlayan bir kahve deneyimi yaşatıyor. Siemens EQ serisi espresso ve kahve makinesi modelleri, temel beklentileri karşılayacak makinelerden, ağa bağlı tam otomatik espresso ve kahve makinelerine kadar uzanan tamamen kişiselleştirilebilen bir portföy.

En sevdiğimiz ve prestijli ürünlerimizden Siemens EQ.9 connect kahve makinesi, Home Connect üzerinden ulaşılan coffeeWorld özelliği ile dünya kahvelerini evde denemeye imkan tanıyor. Kullanıcılar uygulama üzerinden Café Cortado, Vienna Melange gibi farklı kahveleri seçerek tek tuşla hazırlayabiliyor. Ev aletlerine uzaktan erişimi sağlayan Home Connect teknolojimiz ile geleceğin yaşam tarzına doğru yeni bir deneyimin kapılarını açıyoruz. Home Connect özelliği olan kahve makinesi ile kullanıcılar wi-fi ya da mobil data hat üzerinden kahve makinesine ulaşarak, süt oranı, sertlik, demleme derecesi ve fincan boyunu seçerek kişiselleştirilmiş bir lezzet hazırlayabiliyor. Ev aletlerini uzaktan kontrol etmenin yanı sıra Home Connect uygulamasının içinde bulunan ürüne göre içerikler sayesinde kullanıcılar kahve dünyasına dair farklı bilgilerle de buluşuyor.  Siemens ankastre kahve makineleri modelleri ise barındırdığı teknolojisinin yanı sıra kaliteli malzemesi, kompakt boyutları ve göz alıcı tarzıyla görsel olarak da mutfaklara şıklık katıyor.

Mutfağında şıklık arayan ve konforlu bir kahve deneyimi yaşamak isteyenlerin ihtiyacına siyah ve beyaz renk alternatifleri olan EQ.500 kahve makineleriyle cevap veriyoruz. TFT renkli ekranı, ayarlanabilir sıcaklık ve kahve yoğunluğu ile Espresso, Coffee Crema, Latte Macchiato, Cappuccino, Americano, Flat white gibi kahveleri hazırlamaya ve aynı anda iki fincan kahve hazırlamaya olanak tanıyor. Farklı beğeni ve tercihlere uygun lezzetler elde ederken, üç favori kahve hafızası seçeneği ile sizin ve sevdiklerinizin favori kahvesini her zaman aynı lezzeti ayarlamayı vadediyor.

Yine en çok ilgi gören kahve makinemiz EQ3, hem kompakt tasarımı hem de kahve çeşitleri ile en çok satış yapılan modellerimizden. Kahve dünyasına ilk adımı atacaklar için önerdiğimiz modelimiz EQ3, herkesin temel beklentilerini karşılayacak, sade ama yenilikçi özelliklere sahip bir model. oneTouch fonksiyonu ile Cappucino, Espresso, Latte veya Americano tek bir dokunuş ile hızlıca hazırlanıyor.

Bu kategoride özelinde yaptığınız Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Siemens Ev Aletleri sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojiyi odağına alan bir marka. Ar-Ge çalışmalarımızı da teknoloji sayesinde maksimum performans sağlamak üzerine şekilleniyor. Akıllı sensor çözümümüz iSensoric, ev aletlerinden etkili sonuçlar almayı sağlıyor.

Dünyada türünün tek örneği olan sensoFlow System sayesinde EQ tam otomatik kahve makineleri, suyu her zaman doğru sıcaklıkta ısıtıyor ve bu ısıyı demlenme işlemi boyunca koruyor. Böylece profesyonel kahve deneyimini garantiliyor. Seramik öğütücüsü sayesinde her bir demleme sırasında kahveyi anında öğütüp demliyor. Kahve makinelerinde temizlik en çok düşündüren konulardan.  Siemens kahve makinelerinde bulunan kireç temizleme özelliği sayesinde temizlik de zahmet olmaktan çıkıyor.

Tüketicilerin bu ürünlere olan ilgisi nasıl? Beklentiler ve tercihler konusunda bilgi verebilir misiniz? Önümüzdeki dönemde kahve kategorisinde tüketicileri neler bekliyor?

Az önce de belirttiğimiz gibi Türkiye’de kahve tüketimi artıyor ve kahve kültürü yaygınlaşmaya devam ediyor. Kahveye olan ilgi ve kaliteli kahve arayışı arttıkça tüketiciler bu beklentileri karşılayacak ürünlere yöneliyor. Örneğin EQ.9 connect ürünümüz coffeePlaylist özelliği ile hem kişinin kendi damak zevkine göre hazırladığı kahve tarifini hafızasında tutuyor ve her seferinde favori lezzeti yakalayabiliyor. EQ.9 connect’in 6 profile kadar hafızası ile arkadaşlarımızın ve ailemizin de kahve tercihlerini kaydederek Home Connect uygulaması üzerinden kahve makinesi sırasıyla isme özel listelenen tercihleri hazırlamaya başlıyor.  

Hepimizin gündelik yaşantılarında daima hareket halinde olduğumuz, en iyisini elde edebilmek için yoğun çaba gösterdiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Evin içinde veya dışında, yaşamın tüm alanlarında ev aletleri ile rahatça bağlantı kurulmasını sağlayan, yaşamın dinamizmine kolayca ayak uydurabilen akıllı teknolojiler hayatlarımızın bir parçası haline geliyor. Bu koşuşturma içinde kahve keyfinin de günlük rutinimizde önemli bir yeri olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde tüketicilerin yenilikçi teknolojilere sahip kahve makinelerini tercih edebilecekleri, uzaktan kontrol edilebilen ürünlere yöneleceklerini düşünüyoruz.

2 Comments

    • Bizlerde sizin gibi kahve haberlerini yapmayı çok seviyoruz, ilginiz için teşekkür ederiz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*