Kahve makinesi çalışanların vazgeçilmezi oldu

Avansas, bu kez çalışanların elektrikli ürün tercihlerini, satın alma alışkanlıklarını ve yeni nesil trendleri araştırdı. Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin 500’e yakın katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre son iki yılda en çok tercih edilen ürünler kahve makinesi, çay makinesi ve süpürge olurken, airfryer ve robot süpürge gibi dönemin gözde ürünleri çalışanların gelecek dönem alışverişleri için sepetlerinde yerini aldı.

Avansas, tüketicilerin indirimleri sıkı sıkıya takip ettiği kasım ayında çalışanların alışveriş sepetlerini araştırdı. Pandemi sonrasında iş dünyasının benimsediği hem evde hem de ofiste çalışma imkanı tanıyan karma model ile çalışanlar evdeki konforu artırmaya yöneldi. Alışveriş sepetlerinde ise elektronik ürünler başı çekti. 

Bu kapsamda Avansas, online işlem hacminin yüzde yüzün üzerine ulaştığı kasım ayı ve önümüzdeki süreçte Türkiye genelindeki 2 bin 500’e yakın katılımcıya elektrikli ürün alışveriş tercihlerini sordu. Gerçekleştirilen araştırmaya göre her 10 çalışandan 7’si son iki yıl içerisinde elektrikli ürün alışverişi yaptı. En çok satın alınan ürünler ise kahve makinesi, çay makinesi ve süpürge oldu. Tüm tüketici kategorilerinde çalışanların yüzde 50’den fazlası son iki yılda kahve makinesi satın aldığını belirtti. 

Çalışanların yüzde 90’a yaklaşan kısmı ise önümüzdeki süreçte en az 1 elektrikli ürün alışverişi yapacağını ifade etti. Bu kapsamda hangi ürünü almayı planladıkları sorulduğunda ise kahve makinesi ön plana çıktı. Son dönemin trend ürünleri arasında yer alan airfryer ikinci sırada yer alırken, elektrikli süpürge üçüncü, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan çay makinesi ise dördüncü sırada yer aldı. Öte yandan çalışanların önümüzdeki 1 yıl içerisinde satın almayı istedikleri diğer ürünler ise şöyle sıralandı: Tost makinesi, klima, su sebili, mikrodalga fırın, erkek bakım kiti, hava temizleme cihazı.

TÜRK KAHVESİ Mİ FİLTRE KAHVE Mİ?

Kahve makinesi çalışanların bir numaralı tercihiyken tercih edilen kahve türü de merak konusu oldu. Küçük işletmeler yüzde 57 oranla önümüzdeki dönemde Türk kahvesi makinesi almayı tercih ediyor. Orta büyüklükteki işletmeler ise son yıllarda hızla popüler olan filtre kahve makinesinden yana tercihlerini kullanmayı planlıyor.

Bununla birlikte pandemiyle birlikte hijyene daha fazla ihtiyacımız olduğu göz önünde bulundurularak süpürgelere olan talep de artış gösterdi. Çalışanlara önümüzdeki dönemde alışveriş yapacağı süpürge türü sorulduğunda robot süpürge ilk sırada yerini aldı. Robot süpürgeyi ise yine ergonomisiyle dikkat çeken dikey süpürge takip etti.

ELEKTRİKLİ ÜRÜN ALIŞVERİŞİNDE MARKA GÜVENİLİRLİĞİ, FİYATIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Araştırmaya göre küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde çalışanlar elektrikli ürün alışverişi yaparken marka güvenilirliğini ön plana çıkarıyor. “Güvenilir marka” imajı “düşük fiyat”ın önüne geçerken “ürün özellikleri” de göz önünde bulunduruluyor. 

E-ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte de çalışanlar, elektrikli ürün alışverişlerini online kanallardan yapıyor. “Online satış mağazasında veya internet genelinde ürünü inceleyip online satış mağazası üzerinden satın alırım” diye yanıt veren çalışanların oranı yüzde 50’nin üstünde çıkarken “Fiziksel mağazada görüp satın alırım” diyen çalışanların oranı yüzde 20’de kaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*