Bosch, enerji ve su tasarruflu ürünleriyle çevreyi koruyor

Bosch Ev Aletleri, verimlilik sağlayan farklı ürünleriyle doğayı korumanın yanında ekonomiye de katkılar sağlıyor.

Bosch, “Doğa Dostu Teknoloji” yaklaşımı ile yüksek enerji ve su tasarruflu ürünlerin geliştirilmesinde öncü rolünü sürdürüyor. Enerji kullanımında ve su sarfiyatında verimli, doğayı koruyan ürünler geliştirerek ev ve ülke ekonomisine önemli katkılar sunuyor.

Tüm Bosch ürünleri, daha az enerji ve su tüketecek şekilde tasarlanıp, geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bosch’un patent kayıtlarının yüzde 40’ı ve Ar-Ge bütçesinin yüzde 45’i, doğal kaynakların verimli kullanımını ve çevrenin korunmasını hedefleyen teknolojilerden oluşuyor. Bosch ürünleri, 17 yıl öncesine göre, %50’e kadar daha az su ve %82’ye kadar daha az elektrik tüketiyor. Ayrıca, ürünlerin olabilecek en verimli şekilde paketlenmesiyle CO₂ emisyonu azaltılırken toplanan ürün atıklarından ise %92 oranında geri dönüşüm sağlanıyor.

Bosch Ev Aletleri’nin en verimli ürünlerinin başında buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, derin dondurucular,ütüler, elektrikli süpürgeleri geliyor. Bu tasarruflu ürünlerin yaygınlaşması, doğayı koruma ve su ve enerji verimliliğinin artması için büyük farklar yaratma potansiyeline sahip. Örneğin, Türkiye’deki 15 milyon buzdolabının, A+++ enerji sınıfı bir buzdolabı ile değiştirilmesi, %60 oranında tasarruf sağlıyor.

Bosch Ev Aletleri’nden enerji verimliliği için ipuçları

Geliştirdiği inovatif ve özgün teknolojilerle, önemli miktarlarda verimlilik sağlayan ev aletleri sunan Bosch, günlük hayatımızda kolayca uygulayabileceğimiz ipuçlarıyla değerli doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor:

  • Bulaşık makineleri bir yıkamada ortalama 10-14 litre su kullanır. Elde yıkamaya göre yıllık 25.000 lt su tasarrufu sağlanır.
  • Bosch çamaşır makinesinde bulunan i-DOS akıllı sıvı deterjan dozaj sistemi çamaşır makinesindeki yük miktarını otomatik olarak ölçer ve en doğru dozu kullanmak için deterjan oranını milimetrik olarak hesaplar, kumaş türlerini otomatik olarak tespit eder. Bu sayede en doğru miktarda sıvı deterjan kullanılır ve böylece yılda 7.062* litre su tasarrufu yapılabilir, aynı zamanda %30 daha az sıvı deterjan harcarsınız. Aynı zamanda A+++’dan %30 daha az elektrik harcar.
  • Çamaşır yıkarken fazla deterjan kullanırsanız durulama süresini gereksiz bir şekilde uzatmış olursunuz. Bu da daha fazla su ve elektrik kullanımına yol açar.
  • Fırın çalışırken kapağı sık sık açıp kapatmak, daha çok enerji harcanmasına sebep olur.
  • Enerji tasarrufu için uzun pişirme sürelerinde pişirme süresi bitiminden 10 dakika önce cihazı kapatabilir ve yiyeceği kalan sıcaklıkla pişirebilirsiniz.
  • Koyu renkli, siyah cilalı veya emaye kaplama kek kalıpları kullanmanız, fırının sıcaklığını en iyi şekilde değerlendirir ve enerji tasarrufu sağlar.
  • Sıcak yemekleri ise asla buzdolabına sıcakken yerleştirmeyin.
  • “Yarım yük” gibi çevre dostu opsiyonlar bu miktardan bile az bir su ve düşük elektrik kullanımına olanak veriyor.
  • En düşük su ve enerji tüketimi için Eco 50° programı kullanılması tavsiye edilir.
  • Dondurulmuş gıdaları, çözdürmek için buzdolabının soğutucu bölmesine koymak elektrik tasarrufu sağlar çünkü çözülme süresince buzdolabı sıcaklığı düşer. Türkiye’deki 15 milyon buzdolabının, A+++ enerji sınıfı bir buzdolabı ile değiştirilmesi, A enerji sınıfı ürünlere göre %60 oranında tasarruf sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*