Çeyrek asırdır Elektrik-Elektronik sektörü ihracat şampiyonu Vestel

Vestel, 2,3 milyar dolarlık ihracat geliriyle elektrik-elektronik sektöründeki aralıksız ihracat şampiyonluğunu bu yıl da bozmadı. 25’inci kez sektörünün en çok ihracata imza atan şirketi olan Vestel ayrıca, ülke genelinde en çok ihracat yapan 6’ncı şirket oldu.

ISTANBUL, TURKIYE - JUNE 17: Turkish President Recep Tayyip Erdogan (2nd L) presents the awards to Ahmet Nazif Zorlu (3rd L), Chairman of the Board of Vestel during the 30th Ordinary General Assembly of Turkish Exporters Assembly and Export Champions Award Ceremony in Istanbul, Turkiye on June 17, 2023. Turkish Minister of Trade Omer Bolat (4th L) also attended the ceremony. ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Agency )

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2022 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni 17 Haziran günü TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlendi. Vestel, elektrik-elektronik sektöründeki birinciliğini 2,3 milyar dolarlık ihracat geliriyle 2022 yılında da koruyarak, 25’inci kez şampiyon oldu. Dünyanın 160’dan fazla ülkesine yönelik ihracat faaliyetleri ve toplam satışları içinde yüzde 75’e ulaşan ihracat oranıyla Vestel, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından belirlenen genel sıralamada ise 6’ncı oldu. 

Vestel’in Türkiye’de en çok ihracat yapan şirketlerin yer aldığı genel sıralamadaki 6’ncılık ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, sektör birinciliği ödülünü ise Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan alan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “Zorlu Holding olarak katma değeri yüksek ihracata odaklanarak ülke ekonomimiz için değer yaratmayı sürdürüyoruz. Türkiye’de ürettiği teknolojiyi dünyanın 160’dan fazla ülkesine ulaştırarak ülkemizin adını dünyanın dört bir yanına taşıyan Vestel, çeyrek asırdır aralıksız sektörünün ihracat şampiyonu. Bu gurur hepimizin” dedi.

Yurt dışı iş birlikleri ve küresel ticarette rekabet gücünü artıracak hamlelere devam edeceklerini belirten Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Küresel bir teknoloji şirketi olma yolunda çok önemli mesafe kat ettiğimiz bir dönemi geride bıraktık. Stratejik öneme sahip pazarlarda büyük ölçekli anlaşmalar gerçekleştirdik. Sektörümüzün 25 yıldır aralıksız ihracat şampiyonu olmanın gururunu paylaşıyoruz. Ar-Ge, inovasyon, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik odağımızdan sapmayarak yeni dönemde yeni başarılara imza atacağız” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*