En iyi restoran filmleri

6. Dinner Rush – ABD – 2000

İtalyan mutfağının bol kepçe yemekleri ve ateşli aşçıları kıvamında tam bir karakter çalışması. Yönetmen Bob Grimaldi, iki film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü almış. Altının ateşi kademe kademe açılan, yapımı zahmetli bir ravioli gibi izleyeni yavaş yavaş kendine bağlayan bir film. Mafya ile başı belada olan bir restoran sahibi ve elemanlarının heyecanlı bir gecesini anlatan film, pek bilinmeyen bir gizli mücevher.

5. Perfect Sense – İngiltere – 2011

İnsanların beş duyularının (koku duyusundan başlayarak) sırayla kaybolmaya başladığı bir dünyada bir aşçı ile bilim kadının aşkı anlatılıyor. Bildiğimiz dünyanın “gözlerimizin” önünde yavaş yavaş değişerek tarihe karışmasının iki insanın sevgisi üzerinden verildiği özgün bir film. Gerilimli dramların başarılı yönetmeni David Mackenzie’den.

4. Ratatouille – ABD – 2007

En iyi animasyon yönetmenlerinden Brad Bird’den çok iyi bir komedi. Yemek yapmasını çok iyi bilen bir farenin gizli yardımcılığıyla bir aşçı yamağının giderek usta bir aşçıya evrilmesinin hikâyesi. Usta komedyenlerin ve veteran karakter oyuncularının seslendirdiği filmi mutlaka orijinal dilinde seyredin (çocuğunuzla seyretmiyorsanız tabi) En iyi animasyon film Oscarı dahil ödüllere boğulmuş bir anime klasiği.

3. Big Night – ABD – 1996

Stanley Tucci ve Campbell Scott’ın yönetip, oynadığı (Tucci başrolde, Scott küçük bir rolde) film, iki İtalyan kardeşin ABD’de o dönemlerde pek tanınmayan İtalyan mutfağını maddi imkânsızlıklara rağmen idealistçe kabul ettirme çabalarını anlatıyor. Çok sayıda ödül kazanmış, çok sağlam bir dramedi.

2. The Menu – ABD – 2022

Mark Mylod’dan korku ve kara mizahı çok iyi harmanlayan bir “Fine dining” gerilimi. Giderek hayatımıza yerleşen “fine dining” (müşterinin lüks bir restoranda özel ilgi ile ağırlanması) konseptini trajikomik bir şekilde ele alan film, korkutucu ve eğlenceli olmayı başarıyor. Burada en büyük pay, efsanevi bir şefi oynayan Ralph Fiennes’te.

1. The Cook, The Thief , His Wife & Her Lover – İngiltere – 1989

Peter Greenaway ustanın zamanında hem dünyayı, hem İstanbul film festivali müdavimlerini şoka soktuğu çarpıcı başyapıtı. Tutku, yemek, aşk ve ölüm arasında bol cinsellik soslu rengarenk bir dünya kurmayı başaran auteur yönetmen, parlak oyunculuklara paralel işlenmiş şaşırtıcı setlerin etkileyiciliği ile grotesk bir ortamın içine çekip bırakıyor izleyeni. Sonunda da bomba gibi bir finalle, tıpkı abartılı bir şölenin sonu gibi bitiriyor filmini.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*