Yarım asırlık hazineler – 1973’ün en iyi 8 filmi

8. High Plains Drifter (ABD)

Clint Eastwood’un yönettiği ikinci filmde ileride usta bir yönetmen olacağının ipuçlarını bulabilirsiniz. Western janrının kasabaya gelen yabancı klişesine ferahlatıcı bir yenilik getiren film sıkılmadan izleniyor.

7. Gelin (Türkiye)

Türk sinemasının başyapıtlarından. Büyük usta Lütfi Ö. Akad’ın Göç üçlemesinin ilk filmi. Oyunculuğunu sevmediğim Hülya Koçyiğit’in parlak bir oyunculuk gösterdiği ve tüm rollerin kusursuz canlandırıldığı film, Türk sinemasını yüz aklarından.

6. My Name is Nobody (İtalya)

O dönem son demlerini yaşayan spagetti western janrına görkemli bir veda. Amerikan filmlerinin usta oyuncusu Henry Fonda yaşlanmış bir silahşör rolünde.

Terence Hill (Mario Girotti’nin sahne adı), Henry Fonda’ya hayran genç silahşör rolünde filmin mizahı unsurunu oluşturuyor.

5. Badlands (ABD)

1950’lerdeki gerçek bir olaydan esinlenmiş Terrence Malick (ilk filmi) klasiği, yarım asır sonra bile güncelliğini ve gücünü koruyor. Psikopat bir çiftin ABD’de kendi ailelerinden başlayarak çıktıkları katliam yolculuğunun öyküsü.

4. Serpico (ABD)

New York’un Rüşvetçi yozlazmış polis düzenine tek başına karşı durmaya çalışan Serpico’nun gerçek olaylara dayanan hikâyesi. Sidney Lumet ustanın mükemmel yönetiminde Baba ve Baba II filmlerinin arasında çevirdiği bu filmde Al Pacino’yu izlemek eşsiz bir tecrübe.

3. The Exorcist – Şeytan (ABD)

William Peter Blatty’nin çoksatan romanından uyarlama, gişeler önünde uzun kuyruklar oluşturmuş bir korku klasiği. William Friedkin’in en iyi filmi. Hem seyirci, hem eleştirmenlerin bayıldığı film, tüm zamanların en kârlı filmlerinden biri oldu. Daha sonra biri çok başarısız, biri başarılı iki devam filmi çekildi. 3. Filmi bizzat romanın yazarı Blatty çekti.

2. Papillon- Kelebek (ABD)

Haksız yere kürek cezasına çarptırılan küçük çaplı bir Paris dolandırıcısı Henri Charriere’in (Kelebek) gerçek hayat hikayesini anlattığı kitaptan uyarlama filmde Steve McQueen ve Dustin Hoffman sinema tarihinin en unutulmaz ikililerinden birine imza atıyorlar. Her anı sürükleyici olan bu macera klasiği Franklin J. Schaffner’in usta yönetiminde su gibi akıyor.

1. The Wicker Man (İngiltere)

Slow-burn denilen ağır ağır gelişen bir gerilimi içeren korku-gerilim klasiği, tarikat mantı(ksızlı)ğını da gözler önüne seriyor. Filmin uzun versiyonunu seyredin mutlaka. Nicolas Cage’in oynadığı utandırıcı derecede kötü bir yeniden çevrimi yapıldı yıllar sonra.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*