Dyson Airblade teknolojisi ofise geri dönüş için güvenli bir ortam yaratıyor

çerisinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle hepimiz hijyene daha da fazla önem veriyoruz ve evlerimizde çalışmak zorunda kalıyoruz. Birçok ofis çalışanı da özellikle iş yerleri ve ortak kullanım alanlarındaki hijyen tam anlamıyla sağlandığı koşulda ofislerine geri dönmek istiyor. Bu noktada Dyson Airblade teknolojisi bazı geleneksel el kurutma yöntemlerinin aksine tamamen temassız bir deneyim sunup, hijyenik tuvalet ortamına katkıda bulunarak işyerlerine geri dönüşün yaklaştığı bugünlerde ofis çalışanlarının güvende olmasını sağlıyor.

Birçok ofis çalışanı, küresel pandemi nedeniyle yaklaşık bir yıl uzaktan çalıştıktan sonra, güvende olmaya büyük özen gösterip tuvalet gibi ortak alanlar dahil olmak üzere sağlıklı ve hijyenik çalışma ortamı sağlanması şartıyla şimdiden işyerine dönmeyi düşünüyor.

Dyson Hava Temizleme Kategorisi Müdür Yardımcısı Alex Knox, konuya ilişkin açıklamasında “Modern zamanların en büyük krizi olan bu küresel salgın; çalışma şeklimizi, hijyen yaklaşımımızı ve tutumumuzu temelden değiştirdi. Ortak alanları temiz tutmak hiç bu kadar önemli olmadığı gibi her şeye de daha az dokunmak istiyoruz. Kağıt havlulara ilişkin maliyet ve çevresel kaygılar olmadan, elleri hızlı, hijyenik ve temassız bir şekilde kurutmanın yolunu geliştirdik.  Dyson AirbladeTM el kurutma makinelerimiz ellerinizi kirli tuvalet havasıyla değil temiz havayla kurutmak için bakteri ve virüsler dahil olmak üzere partiküllerin yüzde 99,95’ini yakalayan HEPA filtrelere sahip.” diyor.

Dyson Airblade

Yetişkinlikte hayatımızın üçte birini işte[1] geçirdiğimiz tahmin ediliyor ve günümüz koşullarında mikropların yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olmak için çalışma alanlarında hijyenik el yıkama ve kurutma çözümlerinin bulunması hayati önem taşıyor. Tüm Dyson AirbladeTM el kurutma makinelerinde HEPA filtreleme bulunduğundan, ellerinizi kirli havayla değil temiz havayla kurutur. En son el kurutma teknolojimizle, tamamen temassız olan Dyson Airblade 9kJ temiz hava sağlamak için 0,25 saniyede etkinleşen uçuş süresi sensörleriyle tasarlanmıştır. Bu özellik, bazı kâğıt havlu makineleri ve düğmeyle çalışan el kurutma makinelerinin karşılaştığı sorunlara çözümü yüzde 85’e kadar daha az CO2 (Karbondioksit) emisyonu kullanımı ve kâğıt havlulara göre yüzde 99’a kadar daha ucuz olmasıyla sunuyor. Dyson AirbladeTM el kurutma makinelerinin hijyenin çok önemli olduğu, güvenli ve hijyenik teknolojiyle geleceğe dönük ofislerin ön planda olduğu bir zamanda; her tuvalet için güvenli, uygun maliyetli ve hijyenik bir çözüm olmasının yanı sıra, ofise geri dönenler için de güven sağladığı çok açıktır.

Dyson Airblade™ teknolojisi, bazı geleneksel el kurutma yöntemlerinin aksine tamamen temassız bir deneyim sunup, hijyenik tuvalet ortamına katkıda bulunarak işyerlerine geri dönüşün yaklaştığı bugünlerde ofis çalışanlarının güvende olmasını sağlıyor.

Dyson, hijyen konusundaki bu yenilenen isteğin bir parçası olarak bağımsız bir laboratuvarda elleri duruladıktan veya uygun şekilde yıkadıktan sonra farklı kurutma yöntemleri üzerine araştırmalar başlattı ve pandeminin başlangıcında tartışma konusu olan havaya sıvı saçılması sorununu inceledi.

Yeni araştırma; Dyson Airblade teknolojisinin, özellikle kağıt havlular ve geleneksel sıcak hava kurutuculara kıyasla güvenli ve hijyenik bir tuvalet ortamının çözümü olduğunu doğrularken, Dyson Airblade el kurutma makinesi, işverenlerin ve çalışanların endişelerini ortadan kaldırıp işyerine dönüşte gerekli hijyenik tuvalet ortamını sağladığına dair güvence veriyor.

Dyson Kıdemli Bilim Uzmanı Salome Giao konuyu “Nemli ellerin, kuru ellere göre 1000 kata kadar daha fazla bakteri aktarabildiğini biliyoruz.[2] Ellerin düzgün bir şekilde yıkanıp kurumasını sağlamak, havaya sıvı saçılması ve el kurutma makineleri hakkındaki efsaneleri ortadan kaldırmak istedik. Yanlış bilgilendirme nedeniyle tuvalette kurutma seçeneğinin olmaması mikropların yayılmasını artırabilir ve sonuçlar hiç hijyenik olmayabilir” sözleriyle açıklıyor.

Yeni araştırma nedir ve çalışanlar için ne anlama geliyor?

Yapılan yeni araştırma, Dyson AirbladeTM ile ellerinizi kurutmanın güvenli ve hijyenik bir yol olduğunu destekliyor. Bu bağımsız çalışmada, suyla (sabunsuz) durulanan veya 20 saniye sabunla yıkanan eller, Dyson AirbladeTM el kurutma makineleri ve kağıt havlular kullanılarak kurutuldu. Amaç, farklı el kurutma yöntemlerinin havadaki saçılma ve bakteri konsantrasyonu üzerindeki etkisini belirlemekti. Çalışma sonuçları, yürüme ve musluk kullanma gibi farklı aktivitelerin tuvalette en az düzeyde saçılma üretilebileceğini gösterdi. Genel olarak ellerinizi bir Dyson AirbladeTM el kurutma makinesiyle kurutmanın, yürümek ve elleri yıkamak gibi yaygın tuvalet aktivitelerinden hiçbir istatistiksel fark göstermediğini ortaya çıkardı.

Dyson Airblade

Eller Dyson AirbladeTM el kurutma makinesi modellerinden herhangi biriyle kurutulduktan sonra yaşanan havaya saçılma ve bakteri sayısındaki artışın, kağıt havlularla kurutulduğunda elde edilen sayılarla karşılaştırılabilir olduğunu gösterdi. Amaç, bu süreçte geliştirilen teknolojiyle ilgili herhangi bir belirsizliği ortadan kaldırmaktı. Buna Dyson AirbladeTM teknolojisinin insanların kağıt havlu makinesi, kapı kolları veya çalıştırma düğmeleri gibi yüzeylere dokunmaktan korktukları bir zamanda temassız kullanım sunduğu gerçeğini de ekleyin. Dyson, Temmuz 2020’de yapılan küresel bir hijyen çalışmasında[3]  COVID-19 başladığından bu yana tuvalet ve genel el hijyenine yönelik tutumların nasıl değiştiğini inceledi. Çalışma, yetersiz bakım yapılan tuvaletlerin insanların endişelenmesine neden olduğunu ve yüzde 40’ının el kurutma makinelerindeki düğmelere basmak zorunda kalmaktan endişe duyduğunu gösterdi. Ankete katılanların yüzde 58’i, el kurutma makinesini kullanırken içlerini rahatlatacak özelliklerden biri olarak el kurutma makinesinin temassız çalışmasını seçti ve yüzde 47’si de ellerini havayı temizleyen filtreli el kurutma makinesiyle kuruturken daha kendinden emin hissettireceğini belirtti.  

•     Yapılan yeni araştırmaya göre, tuvaletteki diğer faaliyetlere kıyasla, havaya minimum düzeyde sıvı saçan Dyson AirbladeTM el kurutma makineleri, hijyenin çok önemli olduğu bu dönemde elleri hızlı bir şekilde kurutmak için güvenli ve verimli bir çözüm sunuyor.

AEROSOLIZASYON

–       Aerosolizasyon, sıvı veya katı partiküllerin emisyonu ya da oluşturulması veya havada asılı olan her ikisinin bir karışımıdır. Büyüklüğüne ve diğer faktörlere bağlı olarak havada daha uzun süre kalırlar veya yüzeylere daha hızlı yerleşirler. Örneğin, 10 mikron aerosollerin yerleşmesi birkaç dakika sürebilirken, 0,3 mikrondan küçük aerosoller asla yerleşmeyebilir. Yerleşme süresi aerosol boyutunun azalmasıyla artar.

HİJYENİK TUVALETLERİN GELECEĞİ

  • 20 Temmuz’da Dyson tarafından yapılan küresel hijyen araştırması, COVID-19’un başlamasından bu yana tuvalet ve genel el hijyeni tutumunun değiştiğini gösterdi. 2019’un aynı dönemine kıyasla, insanların bir kısmı el kurutma makinelerini kullanmak konusunda daha endişeli. Yüzde 58’i, el kurutma makinesini kullanırken içlerini rahatlatacak özelliklerden biri olarak dokunmadan çalıştırılmasını seçmiş ve yüzde 47’si, elleri kurutmak için kullanılan havayı temizleyen filtrelerin dahil edilmesinin de el kurutma makinesi kullanırken endişeleri azaltacağını belirtmiştir.
  • Dyson Airblade™ teknolojisi, ürünlerin günlük kullanımda hijyenik olmasını sağlamak için 15 yılı aşkın süredir Dyson mikrobiyologları, gıda endüstrisi, halk sağlığı sektörü, akademi ve kimyasal mikrobiyoloji dahil olmak üzere sektördeki uzmanlık alanlarından yararlanıyor.
  • Temas gerektirmeyen teknoloji, bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Bu, ofis tuvaletleri, büyük mağazalar, alışveriş merkezleri veya servis istasyonları gibi halka açık veya ortak kullanım alanlarında gerçekten önemlidir.
  • Tüm Dyson Airblade™ el kurutma makinelerinin HEPA filtreleri standarttır. Testler, filtrelerin 0,1 mikron / 0,3 mikron kadar küçük partikülleri yüzde 99,95 / yüzde 99,97 oranında yakaladığını göstermiştir.
  • Dyson Airblade™ el kurutma makineleri ayrıca kirli havayı makineye çeken, HEPA sınıfı filtreden geçiren ve temizlenmiş havayı serbest bırakan güçlü Dyson V4 dijital motoruyla donatılmıştır.
  • En son model olan Dyson Airblade 9kJ™ el kurutma makinesi, en hızlı, en enerji tasarruflu HEPA filtreli el kurutma makinesidir. Havayı hızlı bir şekilde etkinleştirmek için ‘uçuş süresi’ sensörlerini kullanır. Elleri “Max” modunda 10 saniyede kurularken, daha az enerji kullanır ve tek kullanımlık kağıt havlulara alternatif sunar. 

[1] World Health Organisation, Occupational Health Global Strategy – Dünya Sağlık Örgütü, İş Sağlığı Küresel Stratejisi

2Patrick D, Findon G ve Miller T (1997). Kalan nem, el yıkamayı takiben temasla ilişkili bakteri aktarımının seviyesini belirler. Epidemiol. Infect. 119: 319-325

3 Temmuz 2020’de dünya çapında 14 ülkede (İngiltere, DE, ES, FR, IT, NL, US, CA, MX, CN, JP, MY, SG, AU) 8758 ile yapılan küresel anket 18 yaş ve üstü toplam katılımcılar. Bireysel yüzdeler ülkeye göre değişir.

Dyson Airblade™, tuvaletteki bakteri ve virüsler dahil partiküllerin yüzde 99,95’ini yakaladığı kanıtlanan HEPA filtreli havasıyla, ellerinizi en hijyenik ve hızlı kurutan el kurutma makinesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*