Dyson’dan Küresel Hijyen Çalışması

Dünya karantina sürecinden çıkıp insanlar tekrar ofislere ve kamusal alanlara geri dönerken, Dyson yeni normalleşme döneminde değişen tuvalet kullanımı ve genel el hijyenine yönelik tutumları araştırmaya başladı.

Dyson, yürüttüğü küresel hijyen çalışmasıyla COVID-19 salgınının başlamasından sonra insanların tuvalet kullanımı ve genel el hijyenine yönelik tutumlarındaki değişimlere dair etkileyici sonuçlar ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü gibi önde gelen kuruluşlardan iletilen ve hayati önem taşıyan mesajlar genel olarak salgın zamanında ve sonrasında ellerin sık sık ve doğru şekilde yıkanmasını vurgularken, ıslak kalan ellerin mutaka kurutulması gerektiğini öneriyor. Uzmanlar; iyi bir el hijyeni sağlamanın, enfeksiyona yol açabilecek bakteri ve virüslerin yayılmasını azaltmada en etkili yollardan biri olduğunu, fakat doğru yıkama yapılmazsa mikropların temas yoluyla size ve başkalarına bulaşabileceğini belirtiyor.

Dyson; yürüttüğü küresel hijyen araştırmasının sonuçlarıyla, salgın başladığından bu yana insanların el hijyeninin önemi konusunda daha bilinçli davrandığını, fakat dünya genelinde insanların yüzde 11 gibi yüksek bir oranın halen tuvaleti ellerini yıkamadan terk ettiğini, insanların yüzde 42’sinin halka açık tuvaletlerde ellerini yıkamak konusunda kendini tedirgin hissettiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD’de yaşayan genç erkeklerin (19-29 yaş) yüzde 20’sinin tuvalet kullanımından sonra ellerini yıkamıyor ve bu oran dünyanın geri kalanına göre daha yüksek.

Hijyen için eller yukarı

Araştırma; katılımcıların çoğunluğunun el hijyenlerine özen gösterirken, bazılarının el yıkama ve kurutmanın önemini hala göz ardı ettiğini ortaya koydu. Önde gelen sağlık kuruluşları bunu önlemek ve insanları uyarmak için, elleri sık sık su ve sabunla, en az 20 saniye boyunca düzgün şekilde yıkamanın ve sonrasında kurutmanın sağlık açısından önemini vurguluyor. Araştırma sonuçları salgından bu yana, insanların sadece yüzde 40’ının ellerini yıkarken temel amacının hijyen sağlamak olduğunu, bazıları için sadece bir alışkanlık olduğunu (yüzde 14) ve az sayıda kişininse (yüzde 11) ellerini temiz hissetmek istedikleri için yıkadığını ortaya koydu. Tuvalette çalışan bir el kurutma makinesi veya kağıt havlu yoksa, katılımcılar ellerinin kendiliğinden kuruduğunu (yüzde 25), bir kısmıysa (yüzde 15) pantolonlarına veya üstlerine sürerek ellerini kuruttuğunu belirtti.

Dyson Kıdemli Mikrobiyolog ve Bilim İnsanı Dr. Salome Giao, yapılan araştırma ışığında “Bu sonuçlar, el hijyeni konusunda daha fazla eğitime ihtiyaç duyduğumuza bir işaret. Nemli ellerin kuru ellere göre 1000 kata kadar daha fazla bakteri aktarabildiğini biliyoruz. Elleri kurutmak için giysilerin üzerine silmekse, giysiler temiz değilse yıkanan ellere tekrar bakteri bulaştırabileceğinden el yıkama sürecini ve kişinin sağlığını tehlikeye atıyor.” diyor.

Kullan ama dokunma

Küresel çaptaki araştırma ayrıca yetersiz temizlenen tuvaletlerin insanları hijyen konusunda endişeye düşürebileceğini ortaya koydu. Halka açık tuvaletler söz konusu olduğunda, küresel olarak en büyük sıkıntılar; kirli tuvaletler (yüzde 70); tuvalet kağıdı eksikliği (yüzde 51) ve kirli tuvalet alanları (yüzde 48) olarak ölçümlendi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, el kurutma makinesini kullanmaktan daha fazla endişe duyan insanlar var. El kurutma makinelerinin kullanımıyla ilgili hijyen endişesinin nedeniyse, düğmelere basma zorunluluğu (yüzde 40) ve elleri kirli havayla kurutmak olarak araştırmaya yansıdı (yüzde 32). El kurutma makinesi kullanırken bu endişelerin nasıl giderilebileceği sorulduğundaysa katılımcıların yüzde 58’i el kurutma makinesini kullanırken içlerini rahatlatacak özelliklerden biri olarak el kurutma makinesinin dokunmadan çalıştırılmasını seçerken, yüzde 47’si kullanılan havayı temizleyen filtrelerin dahil edilmesinin rahatlık sağlayacağını belirtti.

Tüm bunlar düşünülerek geliştirilen, Dyson Airblade™ teknolojisini kullanarak çalışan Dyson el kurutma makineleri, ellerinizin özellikle halka açık tuvaletlerde hızlı ve hijyenik bir şekilde kurutulmasını sağlıyor. Dyson Airblade™ teknolojisi, bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olan, fiziksel temas gerektirmeyen ve hepsinde standart şekilde bulunan HEPA filtresiyle kullanıcılara ulaşıyor. Dyson Airblade ™ teknolojisi, ürünlerin günlük kullanımda hijyenik olmasını sağlamak için 15 yılı aşkın süredir Dyson mikrobiyologları, gıda endüstrisi, halk sağlığı sektörü, akademi ve kimyasal mikrobiyoloji dahil olmak üzere sektördeki uzmanlık alanlarından yararlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*