“2019 perakende sektörünün dijital hamle yılı olmalı”

Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı, ikinci gününde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ağırladı. Konuşmasında perakende sektörünün geleceğe bugünden hazır olması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu; "Dünyada perakende sektörünün odağı e-ticaret. Perakende sektörümüzün yıllık büyümesi yüzde 3 iken, küresel e-ticaret yüzde 16 büyüyor. Dünyanın 17'nci büyük ekonomisiyiz ama e-ticarette bulunduğumuz yer çok aşağıda. Hayat dijitale doğru evriliyor. Tüketiciler dijitalde yaşıyor. Ürünleri dijitalde araştırıp, kıyaslayıp sorguluyor. Ekonomide hareketlilik perakende sektöründe başlıyor. Siz hareketlenirseniz, tüm sektörler hareketleniyor. 2019, perakende sektörümüzün dijital hamle yılı olmalı" dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük buluşması olan Yerel Zincirler Buluşuyor Fuar ve Konferansı YZB 2019, ikinci gününde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ağırladı.

Üreticiden, tedarikçi ve perakende satış noktasına kadar binlerce sektör temsilcisini ağırlayan YZB 2019’da konuşmacı olarak yer alan ve Türkiye’nin zor bir seneyi geride bıraktığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Döviz kurları, faizler, enflasyon yükselişi, ekonomiyi gözle görülür şekilde yavaşlattı. Hem reel sektör hem de hane halkı güven endeksindeki gerileme sonucu tüketim ve yatırım azaldı. Perakende ticaret hacmi 7 aydır azalmaya devam ediyor. Geçen yıl son çeyrekte reel olarak yüzde 2 düştü. Son 2 ayda ise yüzde 6 geriledi. Hükümetimizin geçtiğimiz günlerde ifade ettiği gibi son 2 çeyrektir resesyon dönemindeyiz. Bu sıkıntılı süreci aşmak için TOBB olarak hem sizlerle hem de hükümetimizle sürekli istişare içindeyiz. Sizlerin değerli görüş ve önerilerini hükümetimizin nezdinde dile getiriyoruz. Perakende demek iç tüketim demek. Ekonominin yüzde 60’ı demek. Ekonominin hem lokomotifi hem de öncü göstergesi demek” dedi.

Türkiye’nin önünde 4,5 yıllık bir seçimsiz dönem olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bu dönemde artık herkes ekonomiye odaklanmalı. Bizler de siyaseti geride bırakıp işimize odaklanmalıyız. 2013 yılından bugüne 7 seçim geçirdik. Bu süreçte bazı yapısal reformlar geride kaldı. 4,5 senede yapısal reformlara odaklanıp, önümüzdeki bıraktığımız işleri çözmemiz gerekiyor. Ekonomide, özellikle turizmdeki toparlanmanın, perakende başta olmak üzere diğer sektörlerde de artmasını bekliyorum. Perakende sektörü için özellikle İstanbul’un yeni havalimanı bir avantaj. Sektörü olumlu etkileyecek. Ortadoğu, Afrika, Uzak Doğulu yüksek alım gücüne sahip turist girişinin artması, perakende için itici güç olacak. TOBB olarak sizler için önemli gündemleri Ankara ile paylaşmaya, ticaretinizi artırmak için aksiyonlar almaya devam edeceğiz. Perakende ve diğer sektörler için atılacak adımların ekonominin tamamına olumlu yansıyacağına inanıyorum. Hareketlilik perakende sektöründe başlıyor. Siz hareketlenirseniz, tüm sektörler hareketleniyor.” açıklamasını yaptı.

Haksız rekabete yol açan uygulamalar mevcut

Konuşmasında indirim mağazaları ve private label ürünlerin markaların büyümesini engellediğini belirten M. Rifat Hisarcıklıoğlu; “Sektörün geldiği bu durum rekabeti bozuyor. Bir taraftan üreticilerimize kendi ürettiğin ürünle markalaş diyoruz. Ancak markalaşmayı private label aşağı indiriyor. Bu iş için önlem alınmazsa milli gıda üretimi kalmayacak. Sanayicilerimiz ve üreticilerimiz taşeron konumuna gelecek. O halde bu konunun denetim altına alınması gerekiyor. Perakende Kanunu’nun bunu kapsayacak şekilde revize edilmesi için Ticaret Bakanlığımız ile çalışıyoruz.” dedi.

Hayat hızla dijitale doğru evriliyor

Türkiye ekonomisini hareketlendiren perakende sektörünün gelecek önlemlerini bugünden alması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu; “Perakende sektörünün geleceğini e-ticaret belirleyecek. Dünyada perakende sektörü yıllık büyümesi yüzde 3-4. Buna karşın küresel e-ticaret yılda yüzde 16 büyüyor. Bizim perakende sektörü ise yüzde 3 büyüme elde ediyor. Dünyanın 17’nci büyük ekonomisiyiz. Ama e-ticarette bulunduğumuz durum çok aşağıda. Ülke olarak 70 milyon kişiye mobilden ulaşabilir hale geldik. Dönüşüme en hızlı adapte olan perakende sektörü. Sizler girişimci ve cesursunuz. Türkiye’de son 5 yılda e-ticaret hacmi yüzde 30 büyüdü. Kendi büyümeniz ile kıyaslarsanız, odaklanmamız gereken nokta e-ticaret.” dedi.”

Son 2 ayda perakende yüzde 6 düştü

Şehirleşme ve teknoloji dünyasındaki gelişimle birlikte tüketici alışkanlıklarında değişim olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Bugün karşınızda daha şehirli, daha mobil ve daha hızlı kolay tüketim yapmak isteyen büyük bir nüfus var. Tüketicilerin bu tüketim kavramlarına, onların taleplerine hızlı cevap vermeliyiz. Türkiye’de e-ticaret hacmi 50 milyar TL. Ülkemizde son 5 yılda e-ticaret hacmi yüzde 30 büyüdü. Her 4 tüketiciden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Bu oran hızla artmaya devam ediyor. Son 2 ayda perakende ticareti yüzde 6 düşerken, aynı dönemde internet üzerinden satışlar yüzde 23 büyüdü. Yani pazar dijital markete kayıyor. Dünya trendleri de bu yönde. Dünyadaki perakendeciler sosyal medya kullanımını her geçen gün artırıyor. Yazılı ve görsel medya yerine yatırımlarını sosyal medya reklamlarına yapıyor. Yıllık bazda dijital reklam pastasının büyümesi yüzde 20’lere geldi. Geçen yıl İngiltere’de toplam dijital reklam harcamasının dörtte biri sosyal medyada gerçekleştiği açıklandı. Tüketiciler dijitalde. Ürünleri inceleyip, kıyaslayıp, marka ve tüketici tecrübelerini okuyup, daha mobil ve daha hızlı, kolay tüketim yapmak istiyor.”

72 bine yakın çalışan istifade etti

Perakende ve diğer sektörlerde işi yavaşlayan, tasarrufa gitmek durumunda kalan işletmeciler için “Kısa Çalışma Ödeneği”nin hayata geçirildiğini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, “Hükümetimiz ile birlikte çalışıp hayata geçirilen ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ile mecburen tasarrufa gitme durumunda kalan işletmeciler için hükümetimiz 3 ay boyunca tasarruf etmek istenilen işçinin bütün vergi, sigorta ve ücreti dahil olmak üzere destek olacak. Üç ay sonra işleri düzelen işletmeciler, tecrübeli kadrosunu işe alabilecek. Bu ödenekten şimdiye kadar 72 bine yakın çalışan kardeşimiz istifade etti” dedi. Geçen yıl uygulanmaya başlanan iş mahkemelerindeki arabuluculuk konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, “Geçtiğimiz yıllarda işçi mahkemelerinde davaların yüzde 99.2’sini işverenler kaybediyordu. 2018 yılında arabuluculuk zorunlu hale geldi. 2018 yılında arabulucuya giden dosya sayısı 350 bindi. Bu dosyaların yüzde 70’inde uzlaşma sağlandı” açıklamasını yaptı.

Hisarcıklıoğlu son olarak perakende sektöründeki yer alan şirketlerin yönetimlerinde kadınlara daha fazla yer verilmesi gerektiğini belirterek; “Tüketim kararlarında en çok kadınların sözü geçiyor. Sizlere tavsiyem şirketlerinizde kadın yöneticilere daha fazla yer verin. Erkekler, onların hissettiklerinin aynısını hissedemezler. Ayrıca ikinci kuşak çocuklarınızı hatta kız çocuklarınızı da işlerinize dahil edin.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*