Bosch, enerji ve su tasarruflu ürünleriyle doğayı koruyor

Bosch Ev Aletleri, tüketicilerin hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda verimlilik sağlayan ürünleriyle doğal kaynakları koruyor.

“Yaşam İçin Teknoloji” söylemiyle sürdürülebilir bir yaşamı destekleyen şirketler arasında yer alan Bosch, “Doğa Dostu Teknoloji” yaklaşımı ile yüksek enerji ve su tasarruflu ürünlerin geliştirilmesinde öncü rolünü sürdürüyor. Enerji kullanımında ve su sarfiyatında verimli, doğayı koruyan ürünler geliştirerek ev ve ülke ekonomisine önemli katkılar sunuyor.

Tüm Bosch ürünleri, daha az enerji ve su tüketecek şekilde tasarlanıp, geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bosch’un patent kayıtlarının yüzde 40’ı ve Ar-Ge bütçesinin yüzde 45’i, doğal kaynakların verimli kullanımını ve çevrenin korunmasını hedefleyen teknolojilerden oluşuyor. Bosch ürünleri, 16 yıl öncesine göre, %50’e kadar daha az su ve %82’ye kadar daha az elektrik tüketiyor. Ayrıca, ürünlerin olabilecek en verimli şekilde paketlenmesiyle CO₂ emisyonu azaltılırken toplanan ürün atıklarından ise %92 oranında geri dönüşüm sağlanıyor.

Bosch Ev Aletleri’nin en verimli ürünlerinin başında buzdolapları, ütüler, elektrikli süpürgeler ve çamaşır makineleri geliyor. Bu tasarruflu ürünlerin yaygınlaşması, doğayı koruma ve su ve enerji verimliliğinin artması için büyük farklar yaratma potansiyeline sahip. Örneğin, Türkiye’deki 15 milyon buzdolabının, A+++ enerji sınıfı bir buzdolabı ile değiştirilmesi, %60 oranında tasarruf sağlıyor.

Bosch Ev Aletleri’nden enerji verimliliği için ipuçları

Geliştirdiği inovatif ve özgün teknolojilerle, önemli miktarlarda verimlilik sağlayan ev aletleri sunan Bosch, günlük hayatımızda kolayca uygulayabileceğimiz ipuçlarıyla değerli doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor:

  • Bulaşık makineleri bir yıkamada ortalama 10-14 litre su kullanır. Elde yıkamaya göre yıllık 25.000lt su tasarrufu sağlanır.
  • “Yarım yük” gibi çevre dostu opsiyonlar bu miktardan bile az bir su ve düşük elektrik kullanımına olanak veriyor.
  • En düşük su ve enerji tüketimi için Eco 50° programı kullanılması tavsiye edilir.
  • Fırın çalışırken kapağı sık sık açıp kapatmak, daha çok enerji harcanmasına sebep olur.
  • Enerji tasarrufu için uzun pişirme sürelerinde pişirme süresi bitiminden 10 dakika önce cihazı kapatabilir ve yiyeceği kalan sıcaklıkla pişirebilirsiniz.
  • Koyu renkli, siyah cilalı veya emaye kaplama kek kalıpları kullanmanız, fırının sıcaklığını en iyi şekilde değerlendirir ve enerji tasarrufu sağlar.
  • Sıcak yemekleri ise asla buzdolabına sıcakken yerleştirmeyin.
  • Dondurulmuş gıdaları, çözdürmek için buzdolabının soğutucu bölmesine koymak elektrik tasarrufu sağlar çünkü çözülme süresince buzdolabı sıcaklığı düşer. Türkiye’deki 15 milyon buzdolabının, A+++ enerji sınıfı bir buzdolabı ile değiştirilmesi, A enerji sınıfı ürünlere göre %60 oranında tasarruf sağlıyor.

Çamaşır yıkarken fazla deterjan kullanırsanız durulama süresini gereksiz bir şekilde uzatmış olursunuz. Bu da daha fazla su ve elektrik kullanımına yol açar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*