Samsung, pazar payıyla 17 yıldır global TV lideri

Global TV pazarı liderliğini elinde bulunduran teknoloji devi Samsung, bağımsız pazar araştırma şirketi Omdia’nın açıkladığı verilere göre, 2022 yılında bir kez daha dünya TV pazarının lideri olmayı başardı. Şirket, böylece üst üste 17 yıl boyunca global TV pazarının lideri konumunda yer almış oldu.

Samsung, bağımsız pazar araştırma şirketi Omdia’nın verilerine göre 2022 yılında bir kez daha dünya TV pazarının lideri oldu. Böylece Samsung, 17 yıl boyunca üst üste global TV pazarının birincisi oldu. Söz konusu veriler, Informa Tech LLC şirketi tarafından 2022’nin son çeyreğinde yayımlanan “TV Sets Spotlight / TV Sets Merket Tracker” raporuna dayanıyor. Raporda, dünya çapında üreticiler tarafından bizzat paylaşılan “yıllık satış adedi / ciro” rakamları yer alıyor.  

Premium ve üst düzey izleme deneyimi sunan TV ve ekran serilerine öncelik veren Samsung, özellikle Neo QLED serisi gibi ürün ve teknolojilerle TV sektöründeki liderliğini sürdürüyor. Omdia’nın araştırmasına konu olan verilere göre Samsung, 2022 yılında QLED ve Neo QLED TV satışlarında 9 milyon 650 bin adetlik bir satış rakamı yakaladı. Neo QLED ve QLED serilerinin, 2017’de gerçekleşen lansmanından bu yana Samsung toplam 35 milyon satış adedine ulaştı. Yine aynı verilere dayanarak Samsung ayrıca, 2022’de ultra geniş ekran TV pazarının da lideri oldu. 2022 yılında 75 inç ve üzeri TV’lerde pazar payını yüzde 36,1; 80 inç ve üzeri TV’lerdeki pazar payını ise yüzde 42,9 olarak açıklayan şirket, 2.500 dolar üzeri fiyat etiketine sahip premium TV kategorisinde ise yüzde 48,6 ile en büyük pazar payına sahip.

“Bu başarı, kullanıcılarımızın ürünlerimize duyduğu sadakat ve güvenle mümkün oldu”

Markanın globalde yakaladığı bu başarıdan büyük mutluluk duyduklarını belirten Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy, 

“Samsung olarak televizyon endüstrisindeki en iyiye ulaşma motivasyonumuzu; yüksek teknoloji, benzersiz tasarım ve tüketici odaklı kullanım kolaylığı sağlayan akıllı özellikler ile gerçekleştirmek için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Bu güçlü iddiamızı, bağımsız araştırma şirketlerinin verileriyle kanıtlamak bizi ayrıca mutlu ediyor. 17 yıl boyunca aralıksız sürdürdüğümüz pazar liderliği, kullanıcılarımızın ürünlerimize duyduğu sadakat ve güvenle mümkün oldu. Samsung Türkiye Tüketici Elektroniği birimi olarak Global bu başarıyı Türkiye’de de 8 Yıldır aralıksız cirosal pazar lideri olarak devam ettirmekteyiz. Toplam pazar liderliğinin yanında global fotoğrafa benzer şekilde 2022’de Türkiye ultra geniş ekran TV pazarının da lideri oldu. 2022 yılında 75 inç ve üzeri TV’lerde pazar payını yüzde 69; 80 inç ve üzeri TV’lerdeki pazar payını ise yüzde 75 olarak açıklayan şirketimiz, 2.500 dolar üzeri fiyat etiketine sahip premium TV kategorisinde ise yüzde 76 ile en büyük pazar payına sahip. Samsung Türkiye’nin Global rakamların çok ötesindeki bu başarı, sadece Türkiye değil bağlı olduğumuz MENA bölgesi içerisinde hem Türkiye’nin TV satışları bakımından lider konuma getirdi hem de MENA bölgesi toplam satışlarına da ciddi katkı sağladı. Bu başarıyı; hem büyük bir gurur hem de markamıza güvenen değerli tüketicilerimize önümüzdeki yıllarda daha fazlasını sağlamak amacıyla yeni hedefler olarak görüyoruz” dedi.

Samsung’un global TV pazarı liderliğine giden yolculuğu 2006’da başladı

Samsung, TV pazarındaki 17 yıllık liderliğini kullanıcı odaklı tasarımlarının yanı sıra her yeni cihazla birlikte daha da iyileşen kullanıcı deneyimleri sayesinde sürdürüyor. Samsung’un ilk kez 2006 yılında piyasaya sunduğu Bordeaux TV, incelikli tasarım çizgisine ve hafif bir yapıya sahip LCD TV’lerin yaygınlaşmasını sağladı. Böylece Samsung, TV pazarında dünya liderliği koltuğunun sahibi oldu. Samsung, 2009 yılında çıkardığı ilk LED TV ve 2011’de çıkardığı ilk akıllı TV ile çığır açan teknolojileri sayesinde pazar liderliğini korumaya devam etti. 

Samsung’un Quantum Mini LED teknolojisi ile Neo QLED ve MICRO LED ekranları ezberleri bozdu

Samsung, geliştirdiği öncü teknolojileriyle görüntü kalitesi ile inovasyonun sınırlarını zorlamaya devam etti.  İlk defa 2017 yılında piyasaya sunduğu QLED TV ile ‘yeni nesil ekran’ kavramını getirdi. Bu ekranlarda kullanılan kuantum nokta teknolojisi ise renk hacminde yüzde 100’lük bir oran yakaladı. 2018 yılının çığır açan QLED 8K ekranlarını, 2021 yılında Quantum Mini LED teknolojisiyle Neo QLED ve MICRO LED ekranlar izledi. Tüm bu yenilikçi teknolojiler, TV’lerdeki görüntü kalitesi ve kullanıcı deneyimine yeni bir boyut kazandırırken, her lansmanda sınırları yeniden değiştirdi. 

Samsung, Lifestyle TV serisi gibi yeni kategorilerde de ön saflarda yer almaya devam ediyor. Şirket, 2016 yılında The Serif’in ikonik tasarımıyla yeniliklerine devam ederken; The Frame, The Sero, The Terrace, The Premiere ve The Freestyle gibi kullanıcı deneyimini bir üst boyuta taşıyan inovasyonlar geliştirmeye devam etti.

2023’te kişiselleştirmeye ve kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanıyor

Samsung, 2023 yılında kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanan teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Samsung, SmartThings ekosistemi sayesinde birden fazla cihaz arasındaki entegrasyon ve bağlantı özelliklerini daha da kusursuz hale getirmeye odaklanıyor. Güvenlik özellikleri ise Samsung dünyasında en büyük öncelik olarak önemini korumaya devam ediyor. Samsung TV kullanıcıları, kişiselleştirme özelliğini her geçen gün artıran ürünler sayesinde ekranlarını tamamen kendi tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre kullanabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*