Dyson, yeni güzellik inovasyonlarını desteklemek için 500 milyon sterlinlik yatırım planı hazırlıyor

Dyson, önümüzdeki dört yıl içinde 20 yeni güzellik ürününü piyasaya sürmeyi planladığını duyurarak, güzellik portföyündeki araştırma ve teknoloji gelişimini hızlandırmak için 500 milyon sterlinlik bir yatırım planı hazırlıyor.

Dyson, önümüzdeki dört yıl içinde 20 yeni güzellik ürününü piyasaya sürmeyi planladığını duyurarak, güzellik portföyündeki araştırma ve teknoloji gelişimini hızlandırmak için 500 milyon sterlinlik bir yatırım planı hazırlıyor. Dyson, bu yatırımın yanı sıra dünyanın dört bir yanından farklı saç tiplerini derinlemesine anlayan, saç şekillendirme yöntemleri ve yaklaşımlarıyla saç sağlığına değinen en kapsamlı saç araştırmasının sonuçlarını da yayınladı. 

Dyson, sürekli olarak öncü teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyor. Altı yıl önce, saçları güçlü ve sağlıklı tutarken kontrollü hava akışı ve akıllı ısı kontrolü kullanarak hızlı şekilde kurutan Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesini piyasaya sürerek saç bakımında devrim yarattı. Supersonic piyasaya çıktığı günden bu yana Dyson, aşırı ısı hasarına maruz kalmayı sınırlandırarak tüm saç tipleri için kusursuz stiller sağlamak üzere tasarlanmış saç şekillendirme teknolojileri geliştirdi. Dyson saç şekillendirme teknolojilerinin performansı, saçın yapısından hava akışı dinamiklerine kadar termal, mekanik ve kimyasal hasarın etkisini ortaya çıkaran on yıllık bir araştırmadan kaynaklanıyor.    

Araştırma yapmak Dyson’ın kalbinde yer alıyor

Dyson’ın, dört Teknoloji Kampüsünde 6.000 mühendis ve bilim insanının yüzlerce laboratuvara erişimi bulunurken; bu alanlar, günün 24 saati yeni fikirlerin ve teknolojilerin titizlikle test edilmesine olanak tanıyor. Dyson’ın tüm saç tiplerine nasıl bakım yapılması gerektiğini anlaması ve saç şekillendirmenin daha iyi, daha sağlıklı yollarını belirlemeye devam etmesi için mühendisler test düzenekleri geliştiriyor ve son teknoloji ekipmanlar kullanıyor. Taramalı elektron mikroskopları, termal kameralar ve hava akımı lazer duman makineleri gibi makineler, mühendislerin saç hasarının etkisini, dünyadaki tüm saç tiplerini ve yüksek hızlı hava akışının etkilerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.   

Yapılacak bu yatırım, Dyson’ın hem dünyadaki tüm saç tiplerinde oluşabilen hasarları daha iyi anlamasına hem de şirketin güzellik teknolojisindeki portföyünü geliştirmek için yeni laboratuvarlar inşa etmesine olanak sağlayacak.

Korteksten kütiküle, kökten uca Dyson’ın 2022 Küresel Saç Araştırması 

Saçın yanı sıra kullanıcıları anlamak, saç bilimi ve araştırmalarıyla desteklenen Dyson tasarım sürecinin en önemli parçalarından biri olmaya devam ediyor. Bu Ar-Ge ve anlayış Dyson mühendisliğini geliştirirken, mühendisleri, saç tipi ne olursa olsun her gün sağlıklı ve havalı saçlar elde edilebilmesi için bilimle desteklenen daha iyi stiller sunan teknolojiler üretme konusunda güçlendiriyor. Dyson’ın saç bilimine odağı, en büyük saç araştırmalarından birinin oluşturulmasına da yol açtı. Bu araştırma, 23 pazarda ve 23.000 kişi üzerinde saç sağlığını, saç konusundaki algıyı, alışkanlıkları ve saç şekillendirmeye yönelik tutumları göz önüne sererek Dyson mühendislerinin gerçek kullanıcıların yaptığı saç şekillendirme rutinlerindeki hayal kırıklıklarını daha iyi anlamalarını sağlıyor. 

Çalışmadan çıkan temel noktalar

Saç konusundaki algı ve saç sağlığı ile ilgili yanlış bilinenler: 

 • Her 10 katılımcıdan 7’si saçlarının hasarlı olduğunu söylerken; kepeklenme, saç dökülmesi ve saç beyazlamasının en önemli endişeler olarak öne çıktığını gösterse de bunlar hasarla ilgili endişeler değil. Katılımcıların yüzde 67’si saçlarının yıpranmış olmasına rağmen sağlıklı olduğunu düşünüyor. 
 • Bununla birlikte, katılımcılar ‘sağlıklı’ saçın nasıl göründüğünü ve nasıl hissettirdiğini anlayabiliyor ve sağlıklı saçı parlak (yüzde 36), pürüzsüz (yüzde 29) olarak tanımlıyor ve sağlıklı bir kafa derisiyle ilişkilendiriyor (yüzde 26).

Dyson Kıdemli Saç Bilimcisi Rob Smith konuya ilişkin açıklamasında, “Kepek, saç dökülmesi ve beyazlayan saçlar hasar biçimleri değil, kafa derisi ve saçın uzamasıyla ilgili sorunlardır. Saç hasarı, saç kütikülünün ve korteksinin parçalanması anlamına gelir ve bu da saçınızın elektriklenmiş ve mat görünmesine veya koparak dökülmesine yol açabilir. Sağlıklı saçlara kavuşmanın en iyi yolu, hasarın nedenlerini önlemek ve maruziyeti en aza indirmektir. Buna saçı zayıflatan ve kırılmaya ve kırık uçlara daha yatkın hale getiren aşırı ısı da dahildir.” diyor.

Şekillendirmeye yönelik alışkanlıklar ve tutumlar: 

 • Aşırı yıkama konusunda dikkatli olun: Dyson küresel saç araştırması, her 10 kişiden 8’inin saçlarını her gün veya iki günde bir yıkadığını ortaya koyuyor. 
 • Kullanıcılar pandemi sonrası şekillendirme rutininden bahsediyor: Dyson, her 10 kullanıcıdan 6’sının evde şekillendirme alışkanlıklarını değiştirirken, en az yüzde 20’sinin pandemi öncesi rutinlerine geri döndüğünü ve bu oranın artmaya devam ettiğini gösteriyor. 
 • Küresel olarak her 10 kişiden 6’sının pandemi nedeniyle saç alışkanlıklarını değiştirdiği, saçlarını daha az şekillendirdiği (yüzde 17) ve daha az saç ürünü kullandığı (yüzde 9) gözlemleniyor. 
 • Bununla birlikte, temel saç bakımı ve şekillendirme konusunda titizlik gösterilmeye devam ediliyor. Saç sabitleyici spreyler, nemlendirici ürünler, parlaklık arttırıcılar ve standart saç kremleri haftada 3-4 kez kullanılıyor. 

Dyson Kıdemli Saç Bilimcisi Rob Smith“Saçınızı ne sıklıkta yıkayacağınız saç tipinize, aktivite düzeyinize ve bulunduğunuz ortama bağlıdır. Aşırı yıkama çok zarar verici olabilir, saç derisini doğal yağlardan arındırırken saçı kuru bırakır. Genel olarak, saçınız veya saç deriniz ne kadar yağlıysa, saçınızı o kadar sık yıkamayı düşünebilirsiniz. Düz saçlar yağ birikimi nedeniyle daha kolay gevşeyebilirken, dalgalar, bukleler ve kıvırcıklıklar yağı emerek daha az yıkama gerektirir. Saç derinize karşı nazik olun ve saç tipinize uygun şampuanlar kullanın. Çevrenizdeki kirlilik seviyelerini göz önünde bulundurun, kirlilik ve ultraviyole elementlerinin birleşimi saç hasarının artmasına neden olabileceğinden saçınızı yıkayın.” diye ekliyor. 

Dyson’ın En Yeni Saç Bakım Teknolojileri

Dyson CorraleSaç Düzleştirici

Tüm saç tipleri için uygun olan Dyson Corrale kablosuz saç düzleştirici, öncü esnek bakır plakalarıyla saçı şekillendirmek ve bir araya getirmek için esneyerek her geçişte tüm saç tellerine eşit ısı ve gerginlik uyguluyor. 

Dyson’ın 4 hücreli lityum iyon pil teknolojisiyle bir araya gelen Dyson Corrale saç düzleştirici, kablosuz performans sunup ısı hasarını azaltarak dilediği her yerde stilinden ödün vermek istemeyenlerin seçimi oluyor. Kablosuz kullanım özgürlüğü, çalışma masasından dans pistine kadar her yerde her türlü stile ulaşmanıza, ofis partisi veya aile etkinliklerinize giderken yolda rötuşlar yapmanıza olanak tanıyor. 

Dyson Corrale kablosuz saç düzleştirici, saniyede 100 kez sıcaklık ölçen bir platin sensör kullanarak üç hassas ısı ayarı sunuyor. Bu teknoloji, hassas ve doğru ısı sağlamak için ısıtma sistemini kontrol eden bir mikroişlemci ile iletişim kuruyor.

Dyson Corrale saç düzleştirici Vinca Mavisi & Rosé hediye seti, Dyson Demo Store’lar, Dyson doğrudan satış noktaları ve Dyson.com.tr‘den satın alınabiliyor.

Dyson Supersonic saç kurutma makinesi

Farklı saç tipleri için tasarlanan Dyson Supersonic saç kurutma makinesi; hızlı, güçlü ve odaklanmış bir hava akımı kullanıyor. Ergonomik yapısıyla elde tutarken kullanım kolaylığı  ve denge sağlayıp geleneksel saç kurutma makinelerine göre daha sessiz bir performans sunarken, akıllı şekilde ısıyı kontrol altında tutup saçı aşırı ısı hasarından koruyor. 

Dyson Supersonic saç kurutma makinesi, geleneksel saç kurutma makinelerinden farklı olarak, ısı ayarını düzenlemek için hava sıcaklığını saniyede 40 defadan fazla ölçüyor. Dyson’ın Akıllı Isı Kontrol teknolojisine sahip Dyson Supersonic saç kurutma makinesi, saçın parlaklığını korumaya yardımcı olmak için aşırı ısı hasarını önlüyor.

Dyson Supersonic saç kurutma makinesi Vinca Mavisi & Rosé hediye seti, Dyson Demo Store’lar, Dyson doğrudan satış noktaları ve Dyson.com.tr‘den satın alınabiliyor.

Dyson Airwrap multi-styler 

Dyson şimdiye kadarki en iyi performansa sahip saç şekillendiricisi, Dyson Airwrap multi-styler’ı yakın zamanda satışa sundu. Her daim daha iyiyi arayan Dyson mühendisleri, Coanda efektinin boyutunu küçültürken etkisini artırmak için kendi tasarımlarına meydan okuyarak, aşırı ısı olmadan farklı saç tipleri için çeşitli stiller sunan bir şekillendirici tasarladı. 

Soğuyabilen ve dönen uçlara sahip yeni nesil şekillendirici bukle başlıkları, saçın gücünü korumaya yardımcı olmak için ısı hasarı olmadan buklelere ve dalgalara daha hızlı ve kolay ulaşmanızı sağlıyor . Bir önceki nesil şekillendiricide iki bukle başlığıyla elde edilen sonuçları tek bir başlıkla elde edebilen kullanıcılar, artık başlıkları değiştirmeye gerek kalmadan saat yönünde ve saat yönünün tersine bukleler ve dalgalar oluşturarak tüm saçı şekillendirebilme imkânı buluyor. Yeniden tasarlanmış fırça başlıklarıysa, yeni çok fonksiyonlu Coanda etkili düzleştirici kurutma başlığının yanı sıra gelişmiş Coanda performansıyla daha fazla kontrolle şekillendirme sağlıyor. İki başlık etkisini bir araya getiren Coanda etkili düzleştirici kurutma başlığı, aşırı ısı olmadan tek seferde elektriklenmeleri giderirken   bir dokunuşla güçlü bir kurutucuya dönüşüyor. 

Dyson Airwrap multi-styler Vinca Mavi ve Rosé hediye seti, Dyson Demo Store’lar, Dyson doğrudan satış noktaları ve Dyson.com.tr‘den satın alınabiliyor.

Saç Bilimi İstatistikleri: 

 • Her saç telinin kendi siniri, kan kaynağı ve kası vardır. 
 • Bir saç teli 2 kg’a kadar ağırlık taşıyabilir. 
 • Saç, kafa derisini terk ettiğinde ölür; bir kez hasar gorse bile iyileşemez. 
 • Aşırı ısı saçtaki keratin tellerinin şeklini değiştirir 
 • 150°C’nin üzerinde α-keratin yavaşça β-keratine dönüşür ve bu da zamanla saçı daha zayıf ve daha az elastik hale getirir. 
 • Her yıl insanlarda yaklaşık 11 km saç uzar. Ortalama bir insan kafasında 80.000 – 150.000 saç teli bulunur. Saç, kemik iliğinden sonra vücutta en hızlı büyüyen ikinci dokudur. 
 • Parlak saçlar sağlıklı saçlardır. Sağlıklı saç telleri ışığı daha fazla yansıtırken, yıpranmış saçlardaki gözenekler ışığı her yere dağıtır ve parlaklığı azaltır. 
 • Asya bölgesindeki saç tipleri Batı bölgesindeki saç tiplerinden daha kalındır. Kalın saçlar, her bir saç teli daha geniş olduğu için stilleri daha iyi tutar. Bununla birlikte, kabarmaya eğilimli olabilir ve bu nedenle şekillendirilmesi daha zordur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*