AVM Ciro endeksi Ocak’ta %9,4 arttı

Ocak ayında AVM’lerdeki perakende ciro endeksi, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 9,4 oranında arttı. Metrekare verimliliğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış teknoloji kategorisinde gerçekleşti.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki perakende ciro endeksinin ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre endeks, 2019 ocak döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde %9,4 artış kaydederek 267 puana ulaşırken, 2018 aralık ayına göre ise %16,6 oranında azaldı.

AVM’lerde kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar, ocak 2019’da İstanbul’da 1.278 TL olurken Anadolu’da ise 848 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli m2 verimliliği ise ocak 2019’da 1020 TL olarak hesaplandı.

En yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde

Ocak ayında, kategoriler bazında m2 verimliliğinde en yüksek artış teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 21,5’lik bir artış kaydetti.

Yine geçtiğimiz yılın ocak ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki m2 verimliliği hipermarket kategorisinde %19,6; yiyecek-içecek kategorisinde %18,8; giyim kategorisinde %15,7; ayakkabı kategorinde %6,6 ve diğer* alanlar kategorisinde %3,1 oranında artış gösterdi.

Ziyaret sayısı endeksi düştü

Ocak 2019 verilerine göre, bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde %4,5’lik bir düşüş yaşandığı görüldü.

Enflasyonun 10 puan altında kaldı

AVM Endeksi Ocak 2019 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü: “Şimdiye kadar yüzümüzü güldüren endeks sonuçları Ocak ayında duraksadı. Uzun zamandır enflasyon oranlarının üzerinde veya başa baş giden endeks rakamlarımız, ocak ayında yüzde 9,4 artış ile yüzde 20,35 olan enflasyon oranının yaklaşık 10 puan altında kaldı. Bu sonuçlardan seçimler sebebi ile tüketicinin duraksadığını düşünüyoruz. Organize perakende sektörü ülkemizin lokomotiflerindendir dolayısı ile ciroların yukarı hareketini yatırımcılar olarak bizler de önemsiyoruz.”

Kategoriler bazında en yüksek artışın teknoloji ve hipermarket kategorilerinde yaşanması ile ilgi olarak Belgü şöyle konuştu: “Teknoloji kategorisindeki bu artışta sömestr tatili ve vergi indirimlerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Hipermarket kategorisindeki artışın yüksek oluşu ise zorunlu ihtiyaçların öncelikli olduğunu gösteriyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*