En iyi spagetti (İtalyan) western filmleri

7. Büyük Vuruşma (Sergio Sollima – 1967)

Lee Van Cleef ile Thomas Milian’ın kedi-fare oyunu şeklinde geçen heyecanlı kovalamacası alttan alta da sağlam bir sosyal eleştiri içeriyor.

6. Büyük Sessizlik (Sergio Corbucci – 1968)

Dilsiz kahramanımızın (Jean-Louis Trintignant) karşısında psikopat rollerinin büyük aktörü Klaus Kinski’yi göreceğiniz film, kar altında geçen değişik atmosferi ile ayrıksı bir western çizgisinde.

5. Bir Avuç Dolar (Sergio Leone – 1964)

Sergio Leone ustanın ünlü üçlemesinin ilk filmi. Akira Kurosawa’nın Yojimbo filminin izinsiz bir uyarlaması. Spagetti western janrını yaratan tarihi film, Clint Eastwood’u da Hollywood’a tekrar tanıtmıştı. İtalyan sinemasının en büyük aktörü Gian Maria Volonte düşman iki aileden birinin reisi rolünde her zamanki gibi kusursuz.

4. Benim Adım Hiç Kimse (Tonino Valeri – 1973)

O dönem son demlerini yaşayan spagetti western janrına görkemli bir veda. Amerikan filmlerinin usta oyuncusu Henry Fonda yaşlanmış bir silahşör rolünde. Terence Hill (Mario Girotti’nin sahne adı), Henry Fonda’ya hayran genç silahşör rolünde filmin mizahı unsurunu oluşturuyor.

3. Bir Kaç Dolar Daha İçin (Sergio Leone – 1965)

Sergio Leone ustanın ünlü üçlemesinin ikinci filmi. Lee Van Cleef desteğiyle Clint Eastwood yıldızını iyice parlatıyor. Filmin asıl büyük kozu ise iki ödül avcısı anti-kahramanın peşinde olduğu kaçak rolündeki eşsiz oyuncu Gian Maria Volonte.

2. Bir Zamanlar Batı’da (Sergio Leone – 1968)

Sergio Leone’nin ünlü üçlemesinden sonra çektiği bir o kadar epik ve eşsiz başyapıtı. Senaryoda sonradan korku filmlerinin üstadı olacak Dario Argento’nun da payı var. Amerikan westernlerine bir selam sarkıtırken, İtalyan havasını da sonuna kadar taşıyan bir klasik. Amerikan filmlerinin katıksız iyi adamı Henry Fonda’dan kusursuz bir kötü adam yaratmış auteur yönetmen. Armonikalı gizemli adam rolünde Charles Bronson da hayatının rolünü veriyor, tıpkı güzelliğinin doruğundaki Claudia Cardinale gibi.

1. İyi, Kötü, Çirkin (Sergio Leone – 1966)

Sergio Leone ustanın sadece spagetti western tarihinin değil, tüm western tarihinin en iyi üçlemesinin müthiş finali, aşılmaz bir başyapıt. Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach’dan muhteşem bir epik western. Bir dakikasında bile sıkılmayacağınız 160 dakikalık destansı film, spagetti western janrının bir çığ gibi büyümesini ve tüm dünyada tanınmasını sağlamıştı. Açtığı yoldan biz Türkler dahil birçok ulus gitti ve kendilerine özgü westernler yarattılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*