En iyi romantik korku filmleri

7. The Mummy (ABD / 1932)

Hollywood’un ilk mumya filmi hala en iyisi. Boris Karloff’un bir sene önce Frankenstein’ın Canavarı rolünde parlattığı yıldızını Hollywood göklerine kesin olarak yerleştirdiği film. Eski Mısır’daki aşkının reenkarnasyonu olduğunu düşündüğü kadının peşinde trajik ve korkutucu bir gölge, Imhotep. Çek yönetmen Karl Freund’un ABD’de çektiği ilk ve en başarılı filmi.

6. The Hunger (İngiltere / 1983)

Yüzyıllardır yaşayan bir vampirin (eşsiz Catherine Denevue) sevgilisi (David Bowie) artık yaşlanmaktadır. Yeni bir aşk arayışı içine girer ve cazibesiyle genç bir bilim kadınını etkiler (Susan Sarandon). Zayıf hikayesini, atmosferi ve yüksek estetikli erotik sahneleriyle telafi eden bir Tony Scott filmi.

5. A Girl Walks Home Alone At Night (İran/ 2014)

İranlı kadın yönetmen Amirpour’dan müthiş bir ilk film. İran’ın harap bir şehrinde geçen ayrıksı, siyah beyaz bir vampir aşkı filmi. Hikâyesinden ziyade etkileyici atmosferi ile ön plana çıkan film, vampirizimden çok yalnızlık ve sosyal ayrıksılık temalarına eğiliyor alt metinde.

4. The Fly (ABD / 1986)

Teleportasyon üzerine çalışan bilim insanı Seth Brundle (Jeff Goldblum) ile onu araştıran gazetecinin (Geena Davis) trajik aşkı. Body-horror alt janrının usta yönetmeni David Cronenberg’den trajik ve korkutucu bir hikaye. Sadece sağlam mideler için. Başarısız bir devam filmi de geldi sonra.

3. Let The Right One In (İsveç / 2008)

Soğuk İsveç’ten kan dondurucu bir modern vampir klasiği. Arkadaşlarınca hor görülüp, itilip kakılan bir çocuk komşu kızında şefkati ve aşkı bulacaktır. Tabii kızın bir vampir olması olayları ilginçleştirir. Sonradan ABD versiyonu da yapıldı ama orijinali daha iyi.

2. Bram Stoker’s Dracula (ABD / 1992)

“Baba” filmlerinin auteur yönetmeni Francis Ford Coppola’nın belki de son iyi filmi. Rolünde fazlasıyla sırıtan Keanu Reeves dışında bol yıldızlı kadrodan tam bir oyunculuk gösterisi. Alttan alta trajik bir aşk hikayesi de barındırıyor. Dönemini iyi yansıtan, aslına sadık bir Dracula uyarlaması.

1. Thirst (Güney Kore / 2009)

Güney Koreli usta yönetmen Park Chan-Wook’dan vampir mitosuna değişik bir bakış. Emile Zola’nın “Therese Raquin” romanının çok serbest bir uyarlaması. Vampire dönüştürülen eski rahibin, giderek kontrolünden çıkan aşkı ve ruhu ile hesaplaşması. Oscar gözdesi Parazit’in de başrolünde olan Song Kang-Ho’dan kusursuz oyunculuk gösterisi. 21. yüzyılın en iyi vampir filmi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*