Evde enerji tasarruf sağlamanızı sağlayacak yöntemler

Küresel iklim değişikliği ile mücadele, artan enerji maliyetleri ve enerji kullanım sıklığının artması, ekonomik ve çevresel olmak üzere çeşitli olumsuz sonuçlar yaratıyor. Evde enerji tasarrufu sağlayacak küçük ama etkili bazı yöntemler ile mikro düzeyden makro düzeye önemli ölçüde tasarruf elde edilebiliyor. Bu önemler karbon salınımını ve fosil yakıt kullanımını da azaltarak dünyanın geleceği için de önemli bir rol oynuyor. Evde enerji tasarrufu sağlamanızı kolaylaştıracak yöntemleri sizin için kaleme aldık.

Hand turning a home thermostat knob to set temperature on energy saving mode. fahrenheit units. Composite image between a photography and a 3D background.

İşi biten elektronik cihazları prizden çıkarın

Kullanılmamasına rağmen fişe takılı olan televizyon, şarj aleti gibi elektronik eşyaları işleriniz bittikten sonra mutlaka prizden çıkarın.  Çünkü fişe takılı olan elektronik eşyalar elektrik tüketmeye devam ederler. O yüzden kullanmadığınız elektronik eşyaların fişlerini çekmek elektrik tasarrufu yapmak için oldukça önemlidir.

Aydınlatma sistemlerinde doğru karar verin

Enerji tasarruflu lambalar her zaman hayat kurtarır. Tercih edeceğiniz lambanın özellikleri çok önemlidir. Özellikle LED aydınlatma sistemlerinin, klasik aydınlatma sistemlerine göre yüzde 80 oranında daha az enerji tükettiği bilimiyor. LED aydınlatma sistemlerinin yanında balkonlarınızda ise güneş enerjisi ile şarj olabilen aydınlatma sistemleri kullanabilirsiniz. Öte yandan evin ışık aldığı saatlerde aydınlatma sistemlerini kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Beyaz eşyalarınız enerji sınıfına dikkat edin

Beyaz eşyalarınızın çevreci ve enerji dostu modeller olmasına özen göstermelisiniz. Tercihlerinizi bu yönde yaptığınız takdirde maliyet avantajı sağlayacak ve genel anlamda önemli ölçüde tasarruf yapabileceksiniz. Beyaz eşyalardan buzdolaplarını kullanırken çok fazla açık tutmamaya ve çok fazla açıp kapatmamaya gayret etmelisiniz. Çamaşır veya bulaşık makinenizi ise tam kapasite ile çalıştırmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede elektrik ve su israfının önüne geçeceksiniz.

Yenilenebilir enerjileri kullanın

Evinizde klasik enerjiler yerine yenilenebilir enerji araçlarını tercih etmeniz size büyük bir maliyet avantajı sağlayacaktır. Güneş panelleri ile güneş enerjisinden yararlanarak evinizin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilirsiniz.

Fırın kullanımına dikkat edin

Fırınlar önemli bir elektrik enerjisi gerektiren ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Yemeklerinizi hazırlarken fırınların üst raflarını kullanın ve sürekli olarak kapağı açarak ısı kaybına neden olmayın. Bu sadece elektrik enerjisi bakımından önemli ölçüde tasarruf elde edebilirsiniz.

Yalıtıma önem verin

Binanızın ısı yalıtımına önem vermelisiniz. Özellikle soğuk kış aylarında kaliteli bir yalıtım sizin doğalgaz faturalarınızın en az yüzde 40 oranında düşmesini sağlayacaktır. Artan enerji maliyetleri de göz önüne alındığında bu oran hiç de küçümsenecek gibi değil. Bina yalıtımının yanı sıra cam ve kapılarınızın da kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*