Akıllı evlerde güvenlik nasıl sağlanır?

Akıllı evlerde sistem, aydınlatma, ısıtma, güvenlik ve ev aletlerinin yönetilmesini sağlayan otomasyonlar yer alıyor. Bu sistemde akıllı cep telefonu ya da tablet gibi cihazlarınıza bağlanarak evde veya evden uzakta sistemi yönetebilirsiniz.

A laptop with smart home control system.

Ev içerisindeki fiziksel olarak yapmanız gereken eylemleri tek bir tuş yardımı ile yapmak kulağa çok hoş geliyor. Fakat bu teknolojik avantaj, yanında birçok dezavantajı da getiriyor. Siber saldırılar sonucunda akıllı evlerin güvenliği tehlikeye giriyor. Yaşanabilecek sorunlara karşı önerilerimizi sıraladık.

Felaketlere karşı etkili çözüm

Akıllı evler yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı uzaktan kontrol sistemleri ve sensör teknolojileri ile birlikte birçok koruma sağlıyor. Evlerde oluşabilecek gaz kaçağı, su baskını ve yangın gibi problemlerde akıllı ev sistemlerinin erken uyarıları oldukça önemli. Bunun yanı sıra akıllı evlerde yaşam alanlarının daha efektif kullanıldığı ve ev halkının birçok işi akıllı ürünlere yaptırdığı biliniyor. Fakat akıllı evler her ne kadar avantaj sağlasa da siber güvenlik açıklarıyla da çeşitli tehlikelerin oluşmasına neden oluyor.

Özgün şifre kullanın

Sanal asistanlar, akıllı ev aletleri, mobil aplikasyonlar yardımıyla uzaktan kontrol ve daha birçok farklı teknoloji çeşitli güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Bu noktada akıllı evlerde mevcut şifrelemelerin güçlü ve özgün olması oldukça önemli. Şifrelerin paylaşılmaması, sosyal mühendisliğe izin vermeyen güçlü ve karmaşık şifrelerin kullanılması ve oluşturulan şifrelerde özel karakterlerin kullanılması akıllı evlerdeki güvenlik açıklarını önemli ölçüde kapatıyor.

Hırsızlara bariyer oluşturuyor

Akıllı ev sistemlerinde kullanılan sensör teknolojileri ve otomasyonlar, mobil aplikasyonlar veya sanal asistanlar yardımıyla uzaktan yönlendirilebiliyor. Fakat sensörler ve otomasyonların görevi sadece bununla sınırlı değil. Bu sistemler siz evde yokken gerçekleşen tüm hareketlere karşı duyarlı bir şekilde tasarlanmış durumda. Yaşanabilecek hırsızlık olaylarına karşı akıllı ev sistemleri ve anında veri aktarımı sağlayan akıllı güvenlik kameraları önemli bir bariyer oluşturuyor.

Aydınlatma sistemleri algı yaratıyor

Evde olmadığınız durumlarda aydınlatma sistemini uzaktan kontrol ederek evdeymişsiniz gibi bir izlenim yaratmanız mümkün. Özellikle akşam saatlerinde aydınlatma sistemlerini aktif etmeniz evinizi kötü niyetli insanlardan koruyacaktır. Aynı zamanda evde olduğunuza dair bir izlenim yaratacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*