Enerji tasarrufu sağlayacak ürünleri nasıl seçmelisiniz?

Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır. Enerji tasarrufu yapmak daha çevreci bir tutum sergilemek için önemli bir adımdır. Enerji tasarrufu sağlayan ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var;

Ampullerinizde daha az enerji harcayan ampulleri seçin. Geleneksel ampuller yerine halojen akkor ampuller, kompakt floresan lambalar ve ışık yayan diyot ampuller tercih edin. Bu ampuller geleneksel ampullerden çok daha uzun ömürlü olurken yine büyük ölçüde enerji tasarrufu yapmanızı sağlıyor.

Alacağınız ürünlerdeki enerji etiketlerine dikkat edin. Enerji sınıfları; harflerle ve artı işaretiyle ifade edilir, kullandığınız elektrikli ürünlerin tükettikleri enerji miktarı konusunda size bolca bilgi verir. Alfabede ilerledikçe ürünün enerji tasarrufu da düşer. Örneğin A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi, B enerji sınıfına göre daha tasarrufludur. Artı işaretleri de arttıkça enerji tasarrufu yükselir. Bu sebeple satın alacağınız ürünün A sınıfı olmasına dikkat edin.

Evinizdeki tüm elektronik eşyaların fişini kullanmadığınız zamanlarda çekmeyi unutmayın. Bu yolla ayda yüzde 5 oranında elektrik tasarrufu elde edebilirsiniz.


Evinizdeki beyaz eşyalar en çok elektrik tüketimi yapan cihazlar arasındadır. Bunun için buzdolaplarını da enerji tasarruflu olarak seçebileceğiniz gibi kullanım aşamasında da dikkatli davranabilirsiniz. Geniş buzdolapları küçük olanlardan daha fazla enerji harcayacağı için yalnızca ihtiyaç duyulan büyüklükte bir soğutucu seçilmeli, az enerji tüketenler tercih edilmelidir. Aynı şekilde buzdolabınızı güneş alacak yerlerden ve radyatör gibi ısıtıcı cihazların yanından mümkün olduğu kadar uzağa yerleştirmelisiniz. Fırın ve diğer ısı kaynaklarından gelen sıcak hava, buzdolabının ayarlanan ısıda kalması için daha çok çalışmasına neden olmaktadır. Buzdolabı, evin en sıcak yerine konmuşsa toplam enerji tüketimi %25 artar. Bir kâse buz parçası dolabın içine konduğu zaman 3- 4 gün süre ile %5 daha az enerji harcanır.

Yine elektrik tüketimi çok fazla olan diğer bir cihaz olan çamaşır makinesini de dikkatli kullanmanız faydanıza olacaktır. Çamaşır makinenizin çevresinde en az 5-10’ar santimetrelik boşluklar bırakmalısınız. Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların maliyeti, büyük ölçüde kullanılan sıcak suyun miktarına bağlıdır. Çamaşırlar gerekmedikçe yüksek ısıda yıkamak yerine ılık (30- 40 oC ) veya soğuk suyla yıkanmalıdır. Elektrik enerjisinin %90’ı suyu ısıtmada harcanmaktadır.​ Aynı şekilde ütünüzü de en az 5 dk önce fişten çekerek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*