Market satışları normale döndü

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), sosyal izolasyon süreciyle birlikte normalleşme sürecindeki market satışlarını değerlendirdi. TPF Başkanı Ömer Düzgün, 80 bine yakın personel, 4 bini aşkın satış noktasıyla hizmet veren TPF üyelerinin sosyal izolasyon sürecinde vatandaşların temel gıda maddelerine, temizlik ürünlerine ve tüm ihtiyaçlarına güvenle ulaşmalarını sağlamak için Sağlık Bakanlığı ile İç İşleri Bakanlığı’nın talimat ve tavsiyeleriyle marketlerde üst düzey önlem aldıklarını söyledi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, sosyal izolasyon ve normalleşme sürecindeki 6 aylık satışları değerlendirerek, vatandaşların market arabalarında en çok tercih ettiği ürünleri sıraladı. Sosyal izolasyon sürecinde market alışverişlerinin yüzde 50 artış gösterdiğini, normalleşme süreciyle birlikte haziran ayından itibaren satışların da normalleşme trendine girdiğini belirten Düzgün, Kurban Bayramı sürecinde satışların yüzde 30 arttığını, ağustos ayında ise satışların normal seyrine döndüğünü belirtti.

İzolasyon sürecinde satışlar yüzde 50’nin üzerinde arttı

Mart, nisan ve mayıs ayında satışların bir önceki yıla kıyasla yüzde 50’nin üzerine çıktığını belirten Düzgün; “Vatandaşlarımızın en fazla talep gösterdiği dönem mart ayında gerçekleşti. Nisan ayında taleplerde azalma yaşandı. Haziran ayı başına kadar satışlarda bir önceki yıla kıyasla yüzde 50’nin üzerinde bir artış yaşandı” dedi. Ömer Düzgün sosyal izolasyon sürecindeki en çok satan 10 ürünü ise bakliyat, bulaşık temizlik ürünleri, ev yüzey temizleyicileri, kâğıt ürünleri, kişisel hijyen, makarna, sıvı-katı sabun, un, yağ ve sebze-meyve olarak sıraladı.

Satışlar normal seyrine döndü

Normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte satışların yaz ayı normallerine döndüğünü belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, “Haziran ayına mayıs ayına kıyasla yükselişle başladık. Temmuz ayında ise satışlar ilk iki hafta önceki aylara kıyasla daha azdı. Kurban Bayramı döneminde ise geçen yıla kıyasla satışlar yüzde 30 arttı. Ağustos ayından itibaren cirolar hızla düşüşe geçti. Çünkü vatandaşlarımız ya tatil bölgelerine ya da akrabalarının, sevdiklerinin yanına memleketlerine tatile gitti. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde satışlar düşerken, tatil bölgeleri ile Anadolu’daki ilçe ve köylerde satışlar arttı. Artış daha çok sebze-meyve ve şarküteri ürünleri üzerine oldu. İnsanlarımız et tüketmeyi, yumurta tüketmeyi, yaz döneminde karpuz, peynir, sebze ve meyve tüketmeyi seviyor” açıklamasını yaptı.

Önlemleri esnetmemek gerekiyor

Kovid-19 riskinin geçmediğini, alışveriş esnasında bulaşma riskini en aza indirmek için Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan kurallara uymaları konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan TPF Başkanı Ömer Düzgün, “İnşallah mart ayı başındaki süreci bir daha yaşamayız. Tehlike geçmedi, önlemleri lütfen esnetmeyelim. 4 bini aşkın perakende satış noktamız, 80 bine yakın personelimiz ile vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en sağlıklı ve eksiksiz biçimde karşılanması için çalışmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da alışverişleri esnasında maske takmalarını, sosyal mesafelerini korumalarını, paketli olmayan ürünlere dokunmamalarını, meyve sebze gibi açık ürünleri seçerken marketlerimizde yer verdiğimiz tek kullanımlık eldivenleri mutlaka kullanmalarını, marketlerimize konumlandırdığımız el antiseptiğini kullanmalarını önemle rica ediyoruz” dedi. Düzgün, 2020 yılının devamında mart ve nisan ayında yaşanan endişeli alımın gerçekleşmeyeceğini, satışların eylül ayında artacağını ve yılın geri kalanının 2019 ile paralel seyredeceğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*