BLOODSHOT: Durdurulamaz Güç

Bloodshot, Amerikan Valiant Comics şirketinin 1992 tarihinde çıkarttığı yeni nesil bir süper kahramanın hikayesini beyazperdeye aktarıyor.

Büyük bütçeli aksiyon filmlerinin olmazsa olmazı CGI görüntülerine ve özel efektlere boğulmuş film aslında Vin Diesel’in de kaslı yapısının varlığıyla 90’ların eski tarz aksiyon filmlerine öykünüyor. Ancak, sonuç sıradan ve başarısız.

Marvel’in çizgi roman uyarlamaları için yükselttiği çıtanın çok aşağılarında dolaşan, sonu tahmin edilebilir, sıradan bir (eğlendirmeyen) eğlencelik.

Konusu, ölen bir askerin nanoteknoloji ile diriltilerek, büyük güçlerle donatılması. Tanıdık, değil mi?

Zannımca, 1992’de aynı yılın başlarında vizyona çıkmış olan J.C.VanDamme ve D.Lundgren’li Roland Emmerich’in çıkış filmi “Universal Soldier (Evrenin Askerleri)”dan etkilenerek (!) yaratılan çizgi romanın ruhunu beyazperdeye aktaramamışlar.

Bu konsept, 90’lara uygun olabilirdi ama günümüz aksiyon sineması için çok klişe ve yavan bir hikaye olarak kalıyor. Karizması bol, yeteneği az Vin Diesel (53) bile filmi kurtaramıyor. Hollywood’un altın çağında jönlerin 53 yaşına gelince dede rollerine çıkmaya başladıklarını düşününce, insan “breh, breh” diyor şimdilerde.

Seyreder seyretmez aklınızdan çıkıp filmlerden. Vin Diesel bir de modaya uyup süper kahramanı oynayayım demiş olabilir. Sanki “Fast & Furious” serisindeki aksiyon (paraşütsüz araba ile gökdelenden atlama, birkaç yüz metreden suya atlama vs. gibi % 100 ölümle sonuçlanacak) sahneleri süper kahramanlık değilmiş gibi (!)

Filmin en kötü yönü ise kopyacılığı bile becerememesi. Yukarıda yazdığım gibi bence en büyük ilham kaynağı “Universal Soldier” filmi olsa da, başka ödünç fikirler de var bence:

– Hafızası kendine oyunlar oynayan eski kanun koruyucusu (Robocop),

– Öldürüldükten sonra yeniden diriltilen ve intikam peşindeki eski komando (Spawn),

– Anında iyileşme gücü (Wolverine) ve

– (Kısmen aktörlüğü de benzediği için) robotik tavırlı varlık (Terminator) olmaya çalışmış Bloodshot ama olamamış.

Uzun zamandır seyrettiğim en klişe süper kahraman filmi idi. Eğlendiremedi bile bu başımızdaki salgın belasından dolayı kafa dağıtmak için seyrettiğim bu film de.

Sinemalardan ve kapalı alanlardan uzak durun bir süre.

SinemaDem iyi seyirler dileyemiyor.

www.sinemaDem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*