Giriş Kayıt

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

GEZİ PARKI MI? AVM Mİ?

Gezi Parkı olayları başladığı günlerden itibaren gözümüz kulağımız sürekli iletişim kanallarında “Acaba bu gün ne oldu, bugün Başbakan ne dedi, Gezi Parkı direnişçileri bu gün ne yapacaklar” şeklinde devamlı haberlerin peşinde olduk.

Ben ağaçların sökülüp yerine bir AVM yapılması konusunu hem dergimizin kimliği açısından hem de bir insan olarak değerlendirmek istiyorum. Konuya böyle baktığımızda Direnişçilerin başlangıçta haklı olduğu söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi İstanbul’un her yeri Alış Veriş Merkezi, böylesine taş yığınlarının şehrin içersinde öbek öbek çoğalması hem çevrecilik açısından hem de trafik açısından herkesin şikayet ettiği bir durum. Bunun haricinde ticari açıdan baktığımızda da AVM lerin bu kadar fazla olması ve bundan önceki tecrübelerimiz AVM lerin cadde mağazalarını ve mahallelerdeki küçük esnafı bitirdiği bilinen bir gerçek. AVM lerin bir diğer olumsuz yanları da şu; Örneğin “Beyaz Eşya Bayisi” mahallesine gelen Dev Alış Veriş Merkezi yüzünden satış yapamaz hale geliyor. Bu durumda ya dükkanını kapatacak yada AVM de kiralık yer arayacak fakat AVM yönetimleri o kadar insafsız ki bir bayinin altından kalkamayacağı miktarda istenen kiralar yüzünden Bayiler AVM ler de istedikleri gibi yer alamıyor. Hadi bakalım gidin AVM lede yer kiralamaya çalışın ümüğünüzü sıkarlar alimallah ama rakibiniz bir Elektro Market, AVM de yer kiralamaya gittiğinde her türlü kolaylık sağlanır. Hatta bazen bu elektro marketlerden kira bile almazlar “Aman efendim siz yeter ki ciro yapın, biz sizin cironuzdan … % alırız” diye anlaşma yapmak isterler. Çünkü onlar bir markadır ve onların arkasında büyük Uluslar arası destekler vardır. Garibim bayi aynı şeyi yapamaz ve rekabetten hep geri kalır işte sırf bu yüzden bile Gezi Parkının yıkılıp yerine AVM yapılmasına karşıyım. Aklıselim her insanında buna karşı olduğuna inancım tam. Aslında kırıp dökmenin haricinde yapılan tüm direniş doğru ve yerindeydi ancak ne zaman kırıp dökmeler başladı ve direnişçilerin arasına provokatörler girdi direnişçilerin üzerine gölge düşmeye başladı. Bu konuda birçok kişi açıklama yaptı. İstanbul Ticaret Odası da Gezi Parkı ile yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi; “Gezi Parkı çerçevesinde gelişen olaylar ülkemizi etkilemektedir.

Bu süreçte, sağduyunun hakim olduğu bir anlayış, her zamankinden daha önemlidir. Demokratik talebi olan insanları saygıyla karşılıyoruz.

Bizler; halkımızın, insanımızın sağduyulu taleplerini destekliyor ama olayı şiddete döken; ülkemize, insanımıza, kamu malına, çevreye ve bölge esnafımıza zarar verenleri ve onları destekleyenleri kınıyor, sağduyuya davet ediyoruz.” Bu kısa açıklama aslında her şeyi özetliyor bizde Dağıtım Kanalı dergisi olarak aynı duygular içinde olduğumuzu belirtir, ülkemizin en kısa sürede bu kaos ortamından çıkmasını dileriz.

Bu vesile ile geçtiğimiz ay Türkiye çapında yapılan Ticaret Odası seçimlerinde seçilen tüm adayların hepsine, 4 yıl boyunca yapacakları işlerin hayırlı olmasını temenni eder, yeni görevlerinde başarılar dilerim.

240X400